HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Babacan görevi Şimşek'e devretti

Babacan görevi Şimşek'e devretti

ANKARA (ANKA) – Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı görevini Mehmet Şimşek'e devreden Ali Babacan, enflasyon hedeflemesi ve serbest kur rejiminin süreceğini belirtti.

Babacan, doğrudan yabancı yatırımlarda da serbestliğin süreceğini kaydederek, bu konudaki ilkelerini, "Sermaye hareketlerinin serbestliği, girişte de çıkışta da sınır olmaması. Sermayenin dilinin, dininin, ırkının, ülkesinin olmaması. Ülkenin sermayenin her türüne açık olması" diye özetledi.

Babacan, törende yaptığı konuşmada, yeni dönemde istikrarın devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini belirterek, "Geri dönüşe ve hayal kırıklığına asla izin verilmeyecektir" dedi. AKP'nin uyguladığı ekonomi politikalarının temelinde ‘güven' kavramının bulunduğunu kaydeden Babacan, "Başarının temelinde ülkede oluşturulan güven ortamı vardır. Şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik, süreklilik ilkeleriyle çalıştık. Ekonominin bir başarıdan diğeri koşmasının ardında bu ilkelere tavizsiz uyum vardır" dedi.

Mali disiplin ve Merkez Bankası'nın bağımsız şekilde uyguladığı para politikasının önemine işaret eden Babacan, "Enflasyon hedeflemesi çerçevesinde Merkez Bankası'nın uygulamaları kararlılıkla devam edecek" dedi.

Serbest kur rejiminin de yeni dönemde devam edeceğini belirten Babacan, doğrudan yabancı yatırımlar konusunda, "Sermaye hareketlerinin serbestliği, girişte de çıkışta da sınır olmaması. Sermayenin dilinin, dininin, ırkının, ülkesinin olmadığı, yasal olduktan sonra sermayenin her türüne açık olması" görüşünü ifade etti. Ekonomide özel sektör ağırlığının olacağını ve rekabetçi ortamın sağlanması için çalışılacağını anlatan Babacan, yerli-yabancı herkesin Türkiye'de hukuk devleti ilkelerinin egemen olduğunu göreceğini ifade etti.

İCRAATLARINI ANLATTI

4 yıl 9 ay 12 gün boyunca ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olduğunu söyleyen Babacan, bu dönemde Türkiye'nin ortalama yüzde 7.3 büyüdüğünü, enflasyonun yüzde 30'lardan yüzde 6.9'a indiğini, faizlerin yüzde 66'dan yüzde 18'e gerilediğini, borcun milli gelire oranının yüzde 78'den 45'e gerilediğini, borç kompozisyonunun değiştiğini belirtti. İhracatın 36 milyar dolardan 97 milyar dolara çıktığını, yılsonuna kadar da 100 milyar doları geçeceğini ifade eden Babacan, geçen yıl doğrudan yabancı yatırımların 20 milyar dolar, bu yılın ilk altı ayında da 12 milyar dolar olduğunu anımsattı.

İşsizlikte "cüzzi de olsa" düşüş yaşandığını vurgulayan Babacan, İMKB-100 endeksinin 13 bin 388 liradan 47-48 binlere çıktığını kaydetti. Paradan başarılı bir operasyonla altı sıfırın atılmasının, Türk Lirası'nı değer ifade eden bir düzeye getirdiğini vurgulayan Babacan, bankacılık rasyolarının düzeldiğini belirterek, "Bankalar gerçekten bankacılık yapar hale geldi. Açık pozisyonlar hemen hemen tamamen bitti. Kamunun borçlanma gereğinin azalması ile bankalar mevduat toplama yarışından kredi verme yarışına geçti" diye konuştu. Babacan, IMF ile Dünya Bankası ile yürütülen çalışmalarda da başarılı olunduğunu ifade etti.

KADROSUYLA BİRLİKTE DEVRETTİ

Konuşmalardan sonra Babacan, Şimşek'i konferans salonunun sahnesine davet etti. Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Hazine Müsteşar Yardımcıları ve Genel Müdürlerini de sahneye davet eden Babacan, ayrıca Merkez Bankası Başkan Yardımcılarını da çağırarak, Başkan Durmuş Yılmaz'ın yurtdışında olduğu için törene katılamadığını söyledi. Babacan, sözkonusu kadronun önünde Şimşek ile el sıkışarak görevi devretti.

Express

En Çok Aranan Haberler