HABER

Bahreyn'deki gösterilerde kan döküldü: 2 ölü

Mısır ve Tunus'un ardından Ortadoğu'daki Arap ülkelerine de yayılan gösterilerin Bahreyn ayağında yine kan döküldü.

Çıkan çatışmalarda en az 2 kişi hayatını kaybetti. Bahreyn'in başkenti Manama'da polis, göstericilere sert müdahalede bulundu.

Resmi olmayan kaynaklara göre silah ve gaz bombalarıyla yapılan müdahale sırasında 2 kişi öldü, en az 100 kişi yaralandı. Görgü tanıkları, polisin Manama'nın merkezinde bulunan İnci Meydanı'nda kamp kuran göstericilere saldırdığını ve onları dağıttığını belirtti.

Tunus ve Mısır'daki halk ayaklanmalarının ardından Körfez ülkesi Bahreyn'de de pazartesi günü gösteriler başlamıştı. Hafta başındaki gösterilerde de 2 kişi hayatını kaybetmişti. Sünni hanedanın yönettiği, nüfusun çoğunluğunun ise Şii olduğu, ABD'nin 5. Filosu'na ev sahipliği yapan Körfez krallığındaki binlerce gösterici, 1971'den bu yana görevde olan Başbakan Şeyh Halife bin Salah el Halife'nin istifasını, siyasi tutukluların salıverilmesini ve yeni anayasa istiyor.

Bu arada başkent Manama'da ellerinde Bahreyn bayraklarıyla toplanan binlerce kişi, halifeye destek yürüyüşü düzenledi. Halifenin posterlerinin taşındığı yürüyüşte Bahreynliler, hükümet lehine sloganlar atarak, gösterilere tepki gösterdi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön