HABER

Bakan Yıldırım, Marmaray'da inceleme yaptı

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Marmaray projesinin yerin altındaki 13.6 kilometrelik kısmının tamamlandığını ifade ederek, "2013 yılının Ekim ayında Marmaray'ı İstanbulluların hizmetine sunacağız" dedi.

Bakan Binali Yıldırım, Marmaray projesinin Sirkeci İstasyonu'nda incelemelerde bulunup, Japon mühendislerden bilgi aldı. Ardından Marmaray projesinde kullanılan tünel delme makinesinin Sirkeci İstasyonu'na ulaşması nedeniyle düzenlenen törene katılan Yıldırım, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Şuan yerin 58 metre altında çalışmaların sürdüğünü ifade eden Yıldırım, "Bu tüneller Sirkeci İstasyonu olarak kullanılacak ve bunun gibi 3 tane var. Bu istasyonun bitiminde yine bunun gibi bir makineyle 900 metre daha delip, denizdeki tüple birleşecek. Denizdeki tüp de yapıldı ve ağzı kapalı bir şekilde bekletiliyor. Artık Yenikapı'dan girip, Söğütlüçeşme'den çıkacağız. Marmaray'ın yerin altındaki 13.6 kilometrelik kısmı tamamlandı. Muhtemelen 2011'in ilk çeyreğinde bunu bitirmiş olacağız. Ondan sonra iç donanımları başlıyor. Elektrik, raylar gibi. 2013 Ekim'inde Marmaray'ı İstanbulluların hizmetine sunacağız" diye konuştu.

Banliyö hatlarının yenilenmesiyle ilgili bir soruya da yanıt veren Yıldırım, "Banliyöde mevcut hatların üzerinde yeni trenler sefere başladı. Hatların yenilenmesini beklemedik. Ama Marmaray'ın ikinci kısmı dediğimiz proje için şimdi yeniden ihaleye çıktık. Süratle onu da tamamlayacağız" şeklinde konuştu. Yıldırım, "Marmaray İstanbullulara hizmet etmek için gün sayıyor" dedi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön