Bakanlık duyurdu! S-400'lerin teslimatı başladı

Milli Savunma Bakanlığı, S-400 hava savunma sisteminin teslimat sürecinin başladığını duyurdu. Sabah saatlerinden itibaren S-400'leri taşıyan Rus uçakları art arda Mürted Hava Üssü'ne iniş yaptı. Şu ana kadar üç Rus uçağı havaalanına iniş gerçekleştirdi. Bakan Çavuşoğlu'ndan da konuyla ilgili açıklama geldi.

Milli Savunma Bakanlığı, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı'na intikalinin bugünden itibaren başladığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesinin 11 Nisan 2017’de imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, "Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır" ifadesine yer verildi.

ÜÇÜNCÜ UÇAK DA İNDİ

Sabah saatlerinden itibaren S-400'leri taşıyan Rus uçakları art arda Mürted Hava Üssü'ne iniş yaptı. Şu ana kadar üç Rus uçağı havaalanına iniş gerçekleştirdi.

5d2846ebec10bb02c48159f4

Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik tedarik edilen S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Ankara’ya getiren AH-124-100 kodlu Antonov uçağın burnu açıldı. S-400 sistemlerinin parçaları Murdet Askeri Havaalanında aktarım işlemleri başladı.

"SİSTEM BÜTÜNÜYLE HAZIR OLDUKTAN SONRA İLGİLİ MAKAMLARIN BELİRLEYECEĞİ ŞEKİLDE KULLANIMINA BAŞLANACAK"

Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, "Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında Başkanlığımız ile Rosoboronexport/Rusya Federasyonu arasında imzalanmış olan sözleşme kapsamında S-400 sistemi teslimatının ilk aşaması bugün Ankara’ya inen ilk uçakla başlatılmıştır. Sisteme ait parçaların teslimatlarına önümüzdeki günlerde devam edilecek, sistem bütünüyle hazır olduktan sonra ilgili makamların belirleyeceği şekilde kullanımına başlanacaktır." denildi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 sistemi teslimatına ilişkin sürecin seyrinde devam ettiğini belirterek, "Herhangi bir sıkıntı yok. Süreç bundan sonra da sağlıklı bir şekilde devam edecek." dedi.

Çavuşoğlu, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile heyetlerarası ve ikili görüşmelerinin ardından Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı'na intikaline ilişkin bir soruya Çavuşoğlu, şu yanıtı verdi:

"(S-400 anlaşması) Bitmiş bir anlaşma ve süreç seyrinde devam ediyor. Biz bu işleri koordine ediyoruz. Uçak izni olsun, gelecek personel izni olsun, bu konularla ilgili süreçler de devam ediyor. Zaten Milli Savunma Bakanlığımız da gerekli açıklamayı yaptı. Herhangi bir sıkıntı yok. Süreç bundan sonra da sağlıklı bir şekilde devam edecek."

Kaynak: AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 140 yorum
alamazsın demedik adam olmazsın demiştik
helal olsun reyis herzamanki gibi bu konuda geri adım atmadı
reisinin geri adımlarını saydak 2023 e bitiremeyiz ufaklık..
bian korktuk papaz olayına döner diye
ABD'nin Türkiye'deki Sözcüleri de Partileri CHP gibi Kudurmuş vaziyette
ABD'nin Türkiye'deki Sözcüleri de Partileri CHP gibi Kudurmuş vaziyette
brunson olayındaki gibi mi ?
Her zamanli gibimi :D PAPAZ i da vermiodu niye verdi ya papazi
@palermo544 tabi cahil adam s400 leri aldın şimdi çarşı pazar ucuzlar ekonomi şaha kalkar döviz 2 liraya düşer amerika gelip özür diler ulan iyiki varsınız sizi gördükçe kendimle gurur duyuyorum
Gerizekalısın.
@kara_kadir_1985 S400 leri görünce bazılarını papaz çarpmış
@kara_kadir_1985 kimi ağlaklar ekonomi çöktü vay amerika tepemize bindi diye tepinmesini bıraksın diye geri verdi.
Hayırlı uğurlu olsun umarım yine kriz olmaz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler