KADIN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mynet Soran Anne Platformu

1 Bebeğinizin cinsiyeti nedir?
2 Bebeğinizin yaşını belirtir misiniz?
3 Sizlere hangi konuda yardımcı olmamızı istersiniz?
4 Öğrenmek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Balık kokusunu gidermenin püf noktaları

  Doktorlar, diyetisyenler ve tabi ki her konuda uzmanlar, haftada en az 2 defa balık yememizi tavsiye etmekten helak oldular.

  Balık kokusunu gidermenin püf noktaları

  Doktorlar, diyetisyenler ve tabi ki her konuda uzmanlar, haftada en az 2 defa balık yememizi tavsiye etmekten helak oldular. Sadece Omega 3 içeriyor olması bile, balık yememiz için yeterli bir sebep. Balık yiyerek diyabet, kolesterol, kalp hastalıkları kontrol altına alabilir, yaşlanmayı geciktirebilir, bulaşıcı hastalıklardan korunabilir, hatta çocuklarımızın daha zeki olmasını sağlayabiliriz. Fakat 3 tarafı denizlerle çevrili cennet ülkemizde balık tüketimi hala istenen düzeyde değil ne yazık ki. Acaba neden? Gerektiği kadar balık yememizin önündeki en büyük engel; balığın pişerken çıkardığı, bizimse sonrasında bir türlü çıkaramadığınız kokusu. Her türlü balığı, her çeşit pişirmenin yolunu biliyoruz, bilmediğimizi öğreniyoruz da, giysilerimizi, tepsiyi, tavayı, fırını, saçımızı, elimizi hatta topyekün evimizi balık kokusundan arındırmayı başaramıyoruz. Dışarıda balık yemenin maliyeti de malum. Her şeyin başı sağlık ve biz de sağlık için balık yemek zorundaysak, bu balık bu evde pişecek!

  Aslında balık kokmaz. Yani kokar da, deniz gibi kokar, pis kokmaz. Fakat denizin dışında geçirdiği her dakika kokusu değişmeye, sevimsiz bir hal almaya başlar. Çünkü balık, diğer et ürünlerine nazaran çok daha çabuk bozulmaya başlar. Bu bozulma balığın yenemeyecek hale gelmesi demek değildir ama en kısa zamanda yenmesi gerekir. Ve balık ne kadar çabuk temizlenirse bozulması yani kokması da o kadar geç olur. Yani balık kızartırken koku olmaması için, balığı satın alır almaz içini temizlemeli ve yıkamalısınız. Gelelim piştikten sonra kalan kokuyu def etmenin püf noktalarına.

  Screenshot_36

  EVE SİNEN BALIK KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

  Eve sinen kokuyu gidermeye çalışmaktansa, eve koku sinmesini önleyecek tedbirler almak daha kolay olur aslında. En önce, balığın tazeliğinden emin olmalısınız. "Denizden babam çıksa yerim" diyen deniz insanlarından değilseniz, yani balıktan çok da anlamıyorsanız, güvendiğiniz bir balıkçınız olmalı.

  Aspiratörü çalıştırmak, camı açmak, mutfak kapısını kapatmak kokunun eve yayılmasını engelleyebilir. Balığı yağda kızartacaksanız, yağın temiz olmasına dikkat edin. Ocağın bir gözünde balık pişerken, diğer gözlerden birinde balık kokusunu bastıracak aromatik bitkiler kaynatabilirsiniz. Bir sos tenceresine 1 bardak su koyun ve kaynatın. İçine dilimlenmiş yarım limon, defne yaprağı, tarçın, vanilya ya da kokusunu sevdiğiniz herhangi bir ot koyun, ocağı iyice kısın. Kızartma boyunca bu su yavaş yavaş kaynamaya devam etsin. Eve sinen balık kokusu yumuşatıcı katılmış su kaynatarak da çok kolay ve etkili bir şekilde uzaklaştırılabilir.

  FIRINDAKİ BALIK KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

  Pişirme yöntemi de kokunun kalıcılığını etkiler. Fırında pişen balık hem daha sağlıklı olur hem de nispeten daha az koku salar. Limon hem kokusu hem de asitli yapısıyla balık kokusunun baş düşmanıdır. Fırın tepsisinde balıkların yanına yerleştireceğiniz limon dilimleri, defne yaprakları işinize yarayabilir. Pişirmeden sonra fırında kalan kokunun giderilmesi için fırınınızın içini karbonatlı su ya da sirkeli su karışımıyla silin. Ardından, ısıya dayanıklı bir kase içine vanilya koyup fırına yerleştirin ve fırını 100 dereceye ayarlayın. 10 dakikaya kalmadan önce mutfağınıza sonra tüm evinize nefis bir vanilya kokusu yayılacak.

  Screenshot_33

  BALIK KOKUSU TAVADAN NASIL ÇIKAR?

  Balık kokusunun en kolay terk ettiği ekipman. Asıl önemli olan balık kokusunu gidermek için kullanacağınız kimyasalların kokusunu ve tortusunu gidermek. Bu yüzden mümkün olduğunca organik temizleme ürünleri kullanmalı. Hemen ilk akla gelen karbonat, limon, sirke. Çok az suya bunlardan birini ekleyip tavayı biraz ısıtırsanız ve tava sıcakken yıkarsanız kokudan eser kalmaz.

  KIYAFETTEN BALIK KOKUSU TAVADAN NASIL ÇIKAR?

  Balık pişirirken en sevdiğiniz elbiseyi giymeseniz iyi olur tabii. Kokuyu bir tarafa bırakın, kızartma yaparken her şeyden önce giysinize yağ sıçrama riski var. Kıyafetlerinizden balık kokusunu çıkarmanın en kolay yolu, işiniz bitince kıyafetinizi çıkarıp yıkamanız.

  Screenshot_35

  BALIK KOKUSU ELLERİNİZDEN NASIL GİDER?

  Ellerinizi yarım limonla iyice ovun. Limon sadece balık kokusunu almakla kalmaz, ellerinizi ve tırnaklarınızı besler, çatlakları giderir ve ellerinizin bembeyaz, yumuşacık olmasını sağlar. Ellerinizi limonla ovduktan sonra hoş kokulu bir sabunla yıkayıp iyice durulayın. Aynı işlemi karbonatla ya da karbonat limon karışımıyla da yapabilirsiniz.

  Vitrin


  En Çok Aranan Haberler