"Barzani'yle görüşmeden PKK'yı bitiremezsiniz"

Talabani'nin, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Edoğan'la yaptığı görüşmelerde, "PKK'yı bitirmek için bölgesel Kürt yönetiminin muhatap almalısınız" mesajı verdiği ortaya çıktı.

Babacan: Talabani'nin işbirliği önerisini değerlendireceğiz

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Ankara'da kapalı kapılar ardında yürütülen görüşmelerde son derece dikkat çekici ve Türkiye siyaseti bakımından kritik önemi olan mesajlar verdiği ortaya çıktı. Ankara'ya 2 gün süren çalışma ziyareti düzenleyen Talabani, resmi görüşmelerini tamamlamasının ardından aralarında uzun geçmişe dayalı dostluk ilişkisi bulunan Gazeteci İlnur Çevik ile bir araya geldi.

Çankaya Köşkü'nde Talabani onuruna verilen akşam yemeğinin de özel davetlisi olan Çevik, Irak Cumhurbaşkanıyla görüşmesinde edindiği izlenimleri aktardı.

Babacan: Talabani'nin işbirliği önerisini değerlendireceğiz

Çevik'in aktardığı bilgilere göre; Talabani başta Gül olmak üzere Ankara yönetimine şunları söyledi:

BİTİREMEYİZ: Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'yi Ankara'ya davet etmelisiniz. Türkiye PKK meselesini ancak Kuzey Irak'taki Kürt yönetimiyle diyaloğa girerek halledebilir. Biz Kandil Dağı'nı sarabiriz. PKK'yı oradan kımıldatmayız. Ama Kandil'i bitiremeyiz. ABD de bitiremez. ABD Afganistan'da Taliban'ı bitirebildi mi ki? Türkiye, Kuzey Irak ile işbirliği yaparsa sorun çözülür. Neçirvan Barzani hep bunu söylüyor, ama Ankara tarafından tersleniyor. PKK'yı ilk terörist ilan eden Mesud Barzani'ydi. Hatta o dönemde biz 'Neden bu kadar ileri gidiyorsun?'diye karşı çıkmıştık. Mesud Barzani Türkiye'ye sıcak bakar. PKK'yla mücadelede 4 bin peşmergesini kaybetti. PKK'ya sempatiye baktığı doğru değil.

TÜRK KAMUOYU HAZIRLANMALI: Türkiye Kürt meselesine geniş bir perspektifle bakılmalı. Yalnızca askeri önlemler alarak bu sorunu çözemezsiniz. Kürt yönetimi bu konuları görüşmeye hazır. Ben buraya Kürt lider olarak gelmedim, Irak Cumhurbaşkanı olarak buradayım. Türkiye'deki hassasiyetleri görüyoruz. Türk yetkililer kamuoyunu ileride yapılacak açılımlara hazırlamalı.

Babacan: Talabani'nin işbirliği önerisini değerlendireceğiz

KERKÜK KOLAY DEĞİL: Irak Devlet Başkanı olarak konuşuyorum: Kimsenin Irak'ın içişlerine, bölgenin meselelerine karışmaması gerekir. Bu Iraklıların iç meselesi. Irak Cumhurbaşkanı şapkamı çıkardığım zaman ise kişisel düşüncem, Kerkük kolay kolay halledilecek bir mesele değil. Türkmenler, Kürtler, Araplar var. Mesele onlar arasında çözüme ulaşılmalı. 6 ay içerisinde referandum yapılabileceği konusunda ümitli değilim. Çünkü henüz nüfüs sayımı dahi yapılamadı.

Talabani'nin ülkesine "çok olumlu" bir izlenimle döndüğünü belirten Çevik, Talabani'nin "Çok sıcak karşılandım. Özellikle Başbakan Erdoğan'ın yemeğe gelmesi beni çok mutlu etti. Gelmesini beklemiyordum" dediğini aktardı.

Babacan: Talabani'nin işbirliği önerisini değerlendireceğiz

ERDOĞAN: IRAK'A YÖNELİK GİZLİ GÜNDEMİMİZ YOK

Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutu'ndan Talabani onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada ise şöyle dedi:

"Irak'a yönelik hiçbir zaman gizli gündem taşımayan Türkiye, her zaman dostluk ve kardeşlik duygusuyla hareket etmiş, Irak'ın toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine önem vermiştir. Global terörle mücadele bugün hür ve medeni dünyanın birinci gündem maddesidir. Terörle mücadele, seçimle iş başına gelen her hükümet için nesnel bir gereklilik olduğu kadar aynı zamanda ahlaki bir yükümlülüktür. Türkiye'nin PKK terör örgütüne karşı yürüttüğü mücadeleyi de bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Bugün inanıyorum ki, Türkiye-Irak ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaya gerekli siyasi iradeyi ortaya koymaya muktediriz. Geleceği birlikte inşa etmek, ikili ilişkilerimize ortak bir vizyon kazandırmak için çaba göstermeliyiz. Adımlarımızı küçük hesaplar peşinde değil uzun vadeli, geniş düşünerek atmamız gerektiğine inanıyorum."

Kaynak: Vatan