Batık Tüylerden Sonunda Kurtuluyoruz!

Pürüzsüz bir cilde sahip olma yolunda sıklıkla tümseklerle karşılaşıyoruz. Traş ya da ağda sonrası jilet yanıkları ve döküntüler hoş değil, ama çok azz şey kıl dönmesi ve batıklar kadar acılı.

Batık Tüylerden Sonunda Kurtuluyoruz!

Kıl dönmesi ve batıklar, jilet veya ağdadan sonra temizlenen gözeneklerin tıkanması ile ortaya çıkar, kılın çıkmasına müdahale eder. Böyle olduğu zaman kıl, dışarıya doğru çıkmak yerine içe doğru çıkar ve ciltte rahatsız edici şişliklere sebep olur.

Dönen ya da çıkmayan kılları kendi haline bırakırsanız çoğunlukla kendine kendine iyileşip zamanla yok olayacaktır. Ama yarın bir plaja gitmeyi planlıyorsanız ya da bacağınızdaki ağrılı şişlikten rahatsızsanız?


Yumurta kabuğu zarı

Evet kulağa iğrenç geliyor fakat bu en etkili yollardan biri.

Kırılmış kabuğun hemen altındaki ince katmanı ayırın ve kıl dönmesinin olduğu bölgeye koyun. Orada kurusun ve şişliğinizi indirsin. Zar buruştuğunda üzerinden alın. Zarla birlikte şişlikteki kıl da acısız bir şekilde gelecektir.


Şeker ve saf sızma zeytinyağı

Eğer kıl dönmenizden kurtulmak için birkaç gününüz varsa, pul pul dökme yöntemi, işlemi hızlandırmak için iyi bir yöntemdir.

Şeker ve saf sızma zeytinyağından oluşan bir karışım hazırlayın. Karışımı kıl dönmesinin bulunduğu kısma birkaç dakika ovarak sürün ve yıkamadan önce 5 dakika bekleyin. Kullandığınız fırçayı saklayın, çünkü bu tedaviyi günde bir kez yapacaksınız.


Aspirin

Salisilik asit kıl dönmeleri için biçilmiş kaftandır. Bu asit kızarıklığı ve iltihabı azaltmanın yanında, kıl dönmelerinin de daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
Salisilik asidi elde etmenin en hızlı yolu iki tane aspirini eritmektir (aspirinin temel bileşeni).

Macun yapmak için biraz balın içine ekleyin, sonra direkt olarak uygulayın.

Biz öncelikle test etmenizi öneririz, çünkü vücudunuz bu aside karşı hassas olabilir. Bu yüzden tamamını sürmek yerine vücudunuzun başka bir yerine küçük bir parça sürerek deneyin.


Karbonat

Karbonatın yapamadığı bir şey var mı? Kıl dönmesi olacağını düşündüğünüz yere daha ilerlemeden karbonat sürmenin faydası var çünkü karbonat, anti iltihap özelliği barındırır ve bu yüzden kıl dönmelerini erkenden tedavi eder.

Eğer hali hazırda şişliğiniz varsa, karbonat aynı zamanda doğal bir kızarıklık azaltma ve kaşıntı giderme ilacıdır. Konsantre bir solüsyon yapmak için biraz suyla karıştırın, sonra bir tutam pamuğu batırıp bölgeye sürün. Yaklaşık on dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu tedaviyi bir hafta boyunca her gün uygulayın.


Tuz

Kıl dönmesi olan bölgenizi şeker yerine tuz ile ovalayın. Tuz, kızıllığı, tahriş olmayı, şişmeyi azaltır ve enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olur. Tuzu macun haline getirebilmek için biraz su ile karıştırın, sonra bir tutam pamuğu içine batırın, sonrasında ise bölgeye yerleştirin. 10 dakika sonra yıkayın. Günde iki kez tekrarlayın.


Siyah çay poşetleri

Siyah çay, içeriğinde bolca tannik asit bulundurur. Bu asit tahriş ve iltihabı azaltır. Bir siyah çay poşetini suya batırın ve kıl dönmesi olan bölgeye koyun, en iyi sonuca ulaşmak için bunu her gün tekrarlayın.

Her ne kadar bu işlem kılın dışarı atılmasına yardımcı olmasa da acıyı ve şişliğin büyümesini azaltacaktır.


Cımbız ile çıkarma

Eğer doğruca sonuca ulaşmak istiyorsanız, her zaman bir cımbız yardımı ile dönmüş olan kılı çekip çıkartabilirsiniz. Bunu yaparken bacağınızın ve cımbızınızın dezenfekte olduğundan emin olun (bunu alkolle yapabilirsiniz). Sonra kıl kendini gösterdiğinde çekin çıkarın. Tamamladıktan sonra yarayı temiz tutmak için anti bakteriyel krem ile kapatın.


Kendi haline bırakma :)

Tekrardan söylüyoruz, dönmüş olan kılı kendi haline bıraktığınızda bir süre sonra genellikle geçer. Fakat hızlı bir şekilde ondan kurtulmak istiyorsanız bile, kıl dönmesi olan bölgeye hijyenik olmayan bir şekilde dokunmamalısınız.

Elleriniz bakterilerle dolu ve açık olan bir yaranın enfeksiyon kapmasının size hiçbir yardımı dokunmayacak, sadece işleri daha kötüye götürecektir. Bu yüzden çekin ellerinizi!

Kaynak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler