HABER

Bel ağrısı cinsel gücü etkiliyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Kuru, bel ağrılarının cinsel performansı azalttığını belirterek, kronik bel ağrısı çeken hastaların yüzde 63'ünde sertleşme sorununun bulunduğunu söyledi.

Bel ağrısı cinsel gücü etkiliyor

Kronik bel ağrılı hastaların cinsel fonksiyon bozukluğunu ifade etmekten kaçındığı, hekimlerin de bu konuda hastaları sorgulamamasının önemli bir problem olduğunu kaydeden Doç. Dr. Kuru, "Yapılan çalışmalarda, kronik bel ağrılı hastaların yüzde 63'ünde erektil disfonksiyon (sertleşmede güçlük) olayına rastlandığı ortaya çıktı. Klinik deneyimlere ve çalışmalardan elde edilen bilgilere göre bunun 3 temel sebebi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sinir sistemi fonksiyonunu engelleyen primer pataloji, ikinicisi ağrıyı gidermek için kullanılan ilaçlar ve üçüncüsü de kronik ağrıdan kaynaklanan psikolojik faktörlerdir" dedi.

Siyatik ve bel fıtığı rahatsızlığının bacaklarda uyuşma ve güç kaybına yolaçtığına da işaret eden Doç. Dr. Kuru, "Bel fıtıkları omuriliğe ve sinir köklerine baskı yaparak, erektil disfonksiyona neden olabiliyor. Bu durum genellikle cerrahi operasyon geçiren hastalarda daha sık görülmektedir. Bel ve bacak ağrısı olan hastalar, bir başka deyişle siyatiği olanlar, bacağında ve ayaklarında uyuşma ve güç kaybı olan hastalarda cinsel fonksiyon sorgulanmalıdır" diye konuştu.

"İLAÇLAR DA CİNSEL GÜCÜ AZALTIYOR"
OMÜ Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Kuru, bel ağrılarını gidermek için kullanılan ilaçların yan etkilerinin de cinsel fonksiyonu etkilediğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Bel ağrısı gibi kronik ağrıya neden olan patolojilerde hastalarda anksiyete, depresyon ve nevroz gelişmektedir. Bunların tedavisi için kullanılan ilaçlar yan etki olarak libidoda (cinsel istek) azalmaya ve impotansa (cinsel yetersizlik) neden olurlar. Hastalar ilaçların bu yan etkilerini çoğunlukla bilmezler. Bu nedenle hekim bu gibi ilaçları yazarken hastayı yan etkiler konusunda bilgilendirmelidir. Kronik ağrıdan kaynaklanan psikolojik faktörlerin de cinsel performans üzerindeki olumsuz etkileri bulunuyor. Başka bir deyişle bel ağrılı hastalarda, 'şayet cinsel ilişkiye girersem ağrılarım artar' kaygısı var. Cinsel ilişki sırasında belin ani hareketleriyle kas spazmında ve ağrıda artışın olması, ilginin ve ereksiyonun kaybına ve sonuçta kendine güvende azalmaya ve cinsel ilişkiden kaçışa neden olacaktır. Hekim bu durumda hastayı belin anatomisi ve fonksiyonları konusunda bilgilendirmeli ve sırtüstü yatar durumdaki daha pasif pozisyon gibi ağrısını artırmayacak pozisyonlar önermelidir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler