HABER

Berlusconi istifa edeceğini açıkladı

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, kemer sıkma önlemlerini parlamentodan geçirdikten sonra başbakanlıktan ayrılacağını duyurdu.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, kemer sıkma önlemleri içeren düzenlemelerin parlamentodan geçirilmesinden sonra istifa edeceğini açıkladı.

Berlusconi oylamanın ardından geleceğine karar vereceğini söylemişti

Berlusconi, İtalya parlamentosunda dünkü bütçe oylamasını kazanmış, ancak lideri olduğu koalisyon hükümeti mutlak çoğunluğu kaybetmişti.

Hem müttefikleri hem de muhalefet Berlusconi'nin istifasını talep ederken, İtalya'nın borç krizine ilişkin kaygılar da artıyor.

Avrupa Komisyonu'nun mali işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, İtalya'nın ekonomik ve mali durumunu ''çok endişe verici'' olarak niteledi.

17 yıldır İtalyan siyasetinin en etkin isimlerinden olan Berlusconi, bu süre içinde 50 güvenoylamasından zaferle ayrılmış, ancak görev yaptığı sürede adının karıştığı seks skandallarıyla ekonomik ve siyasi krizler de başbakanlığını gölgelemişti.

Berlusconi için güvenoylaması olarak görülen bütçe oylamasında hükümetin elde ettiği 316 oy İtalyan parlamentosunda mutlak çoğunluk olan 316'nın altında kaldı.

Bu sonuç merkez sağ koalisyonu çok zayıf bir konuma düşürdü.

Ana muhaletteki Demokratik Parti'nin Lideri Pier Luigi Bersani, "Hükümetin artık bu mecliste çoğunluğu yok" dedi ve Berlusconi'ye istifa çağrısında bulundu.

Berlusconi'nin başlıca koalisyon ortağı Kuzey Birliği Partisi'nin lideri Umberto Bossi de, oylamadan önce başbakana istifa çağrısı yapmıştı.

Bossi, Berlusconi'nin yerine eski Adalet Bakanı Angelino Alfano'nun geçmesi gerektiğini söyledi.

Bütçe oylaması, Berlusconi'nin siyasi kariyeri açısından önemli bir güvenoylamasına dönüşmüştü.

Berlusconi'nin dün gece kendi partisinden isimler ve Kuzey Birliği Partisi liderleriyle yaptığı görüşmenin ardından, ne yapacağına karar vermek için oylama sonucunu beklemeye karar verdiği belirtiliyordu.

Rekor borçlanma faizi

Bu arada, İtalya'da devlet tahvillerinin faiz oranları rekor bir seviyeye, yüzde 6,73'e yükseldi.

İtalya'nın euro bölgesi borç krizinin bir sonraki kurbanı olacağı endişeleri giderek yayılıyor.

Borçlanma konusunda zorlanan İtalya'nın hazine tahvillerine uygulanan faiz oranları ülkenin borçlarını ödeyemeyeceği kaygısı nedeniyle yüksek düzeylere ulaştı.

Görevde bulunduğu süre içinde çok sayıda güvenoylamasını atlatan Berlusconi dün istifa etmeye hazırlandığı iddialarını reddetmişti.

Bütçe açığının Yunanistan'a göre daha düşük olduğu İtalya'da, 1.9 trilyon doları bulan yüksek borç ve düşük büyüme oranlarının borç krizini derinleştirmesinden korkuluyor.

Parlamentosu'nda bugün yapılacak bütçe oylaması öncesi, Başbakan Silvio Berlusconi'nin başlıca müttefiklerinden Umberto Bossi, başbakana istifa çağrısında bulundu.

Geri Dön