BM denetçileri Hollanda’ya geliyor

Suriye'den ayrılan BM kimyasal denetçilerini Lübnan üzerinden Hollanda'ya geleceği belirtildi.

Hollanda resmi haber ajansı ANP'ye göre denetçiler, Lahey'e geldikten sonra topladıkları bilgileri Avrupa'nın değişik ülkelerine teslim edip, laboratuvarlarda incelettirecek. Denetçiler, 21 Ağustos'taki saldırılar hakkında topladıkları bilgi ve belgeleri Birleşmiş Milletler'e (BM) sunacak.

Geçtiğimiz aylarda Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü Suriye'deki yaşanan olaylar hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Suriye'de görülen çatışma ortamı dikkate alındığında bu silahların güvenlik altında tutulması ve kullanılmaması son derece önemli' olduğunu ve durumu 'endişe verici' olarak nitelendirdiğini söylemişti.

Kimyasal silahların yasaklanması sözleşmesi 1993 yılında imzaya açıldı ve 1997 yılında yürürlüğe girdi. Yaklaşık 20 yıl süren müzakerelerin sonunda uluslararası camia bu silahların üretimi, geliştirilmesi, depolanması ve kullanılmasını yasaklayan çok kapsamlı bir sözleşmeye imza attı. Ancak bugüne kadar 188 ülkenin taraf olduğu bu sözleşme, Suriye, İsrail ve Kuzey-Kore gibi sekiz ülkenin dışarıda kalmasıyla, henüz kesin bir neticeye ulaşmış değil. CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler