BM, Suriye’de kimyasal silahları araştıracak

Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmakla görevli BM misyonu, Han el-Assal bölgesi de dahil üç ayrı bölgeyi eş zamanlı incelemek üzere en kısa sürede Suriye'ye gidecek.

NEW YORK (CİHAN)- Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmakla görevli Birleşmiş Milletler (BM) misyonu, Han el-Assal bölgesi de dahil üç ayrı bölgeyi eş zamanlı incelemek üzere en kısa sürede Suriye'ye gidecek.

BM Silahsızlanma İşleri Yüksek Temsilcisi Angela Kane'in geçtiğimiz hafta Suriye'ye yaptığı iki günlük ziyaret sonunda anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu. BM Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky, "Araştırma misyonunun bugüne kadar elde ettiği bilgiler temelinde ve Suriye hükümetiyle varılan anlaşma ışığında, BM misyonu en kısa zaman içinde Han el-Assal dahil, kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen üç bölgede eş zamanlı soruşturma gerçekleştirecektir” dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki mun'a konu ile ilgili bilgi verildiğini açıklayan Nesirky, Suriye'nin diğer bölgelerinde kimyasal silah kullandıldığı iddialarının da kendileri için önemli olduğunu vurguladı. Nesirky, misyonun Suriye hükümeti ile vardığı anlaşma uyarınca araştırma heyetinin en kısa sürede içlerinde Han el-Assal bölgesinin de bulunduğu üç yerde inceleme yapacaklarını söyledi.

İddiaları araştırmakla görevli BM misyonunun başkanı Ake Sellström ile BM Silahsızlanma İşleri Yüksek Temsilcisi Angela Kane 24-25 Temmuz tarihlerinde Şam'a resmi ziyarette bulunmuş ve iki günlük görüşmeler sonunda kimyasal silahların kullanıldığı iddialarının araştırılması konusunda anlaşmaya varılmıştı. CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Alahim sen büyüksün, müslüman ülkelere saldirmak icin bahaneler arayan birlesmis milletlerin daimi üye ülkelerini sen yerle bir et, onlar silahlarina güveniyorsa bizde bizi yaratan Yüce Rabbimize siginiyoruz.
Diğer Haberler