Bu karga kendini muhabbet kuşu sanıyor: Aşırı tatlı Yakup ile tanışın!

Yüzlerce yıllık kötü şöhreti tarihe gömüyoruz... Yakup inanılmaz tatlı :)

Bu karga kendini muhabbet kuşu sanıyor: Aşırı tatlı Yakup ile tanışın!

''Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar.''

Mevlana'nın sözlerine bu şekilde konu olmuş, hem Türk hem de diğer medeniyetlerin edebiyatlarına bir biçimde kötü nam salmış bir hayvancağız...

Halbuki yanlış biliyoruz; kılavuzunuzun karga olmasında bir yanlışlık yok, nitekim bu kuşların ne kadar zeki oldukları her geçen gün yeni araştırmalarla kanıtlanıyor.

Üstelik 150 yıl da yaşamıyorlar.

Hepi topu 15, bilemediniz 20 yıllık ömürleri var aslında. Yani aynı karganın dedemizin çocukluğunu da gördüğü efsanesinin aslı astarı yok, yüz küsur yıllık ömürlerini cadıların şeytani yardımcısı, kötülük timsali olarak geçirdikleri de komple yalan.

Tabii ara sıra hırsızlık yapabiliyorlar, marketten cips çalıyorlar amma... O kadarcık muzurluk evcil hayvanınızda yok mu zaten?

Evcil hayvan demişken;

Kargaların dost canlısı olduğu, her hayvan gibi kargaların da insanlardan çok daha fazla kadir kıymet bildiği bir kez daha ortaya çıktı.

Bunu ortaya çıkaran da Çanakkaleli Senay Güler ve evine aldığı karga, Yakup :)

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde oturan Senay Güler'in karga Yakup ile tanışma hikayesi şöyle;

Elektrik direğindeki kargaların gürültüsüne dışarı çıkar hanımefendi, köpekler için aldığı mama kabının çevresine kedilerin toplandığını görür. Mama kabına yaklaştığında mama kabının arkasına saklanmış bir karganın kedilerin saldırısına uğradığını farkeder, kargayı kurtarır, evine alır.

İşte böyle başlar bu sevgi :)

''Besle kargayı oysun gözünü!''

Karga Yakup'un haksız çıkardığı bir diğer atasözü de bu. Çünkü Yakup, hayatını kurtaran Senay Güler'e büyük sevgi duyuyor.

Senay Güler eve geldiğinde aynı bir muhabbet kuşu gibi hızla ona uçuyor; omzuna, kafasına konuyor. 3 haftadan beri evin kuşu olan Yakup, sahibi tarafından kedi maması ve karpuzla besleniyor, suyunu da musluktan, bahçe hortumundan içiyor :)

Yakup gerçekten de sevgi dolu bir evcil hayvan artık! Senay hanım öpücük istediğinde hemen bir öpücük veriyor bakıcısına, hanımefendinin ve eşi Erkan beyin yanından katiyen ayrılmıyor. Senay hanım onu artık oğlu gibi görüyor :)

Sevgi, minnet böyle bir şey işte... Yüzlerce yıllık kötü nam, bir saniyede kaybolabiliyor!


Kaynaklar: Patiliyo.com, Nationalgeographic.com, YouTube.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
hay allah . ya aynı densizlik bendede var.gıyabında herkesin sözcüsü oluyor
Diğer Haberler