Bunaltıcı sıcağın nedeni gökdelenler

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliğinden Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul’daki bunaltıcı havaya şehrin kuzeyine yapılan gökdelenlerin neden olduğunu belirtti.

Bunaltıcı sıcağın nedeni gökdelenler

Orhan Şen, “İstanbul’un bütün kuzeyi kaplanmış değil ama gene de büyük bir kısmında ilk gelen rüzgar bu engele çarpıyor. Böyle bir durumda 30 kilometre hızla esen bir rüzgar şehir içerisinde 10-15 kilometreye kadar düşüyor. Buradaki rüzgar hızı azaldığı için bunaltıcılık hissettiğimiz sıcaklığın oluşmasına neden oluyor” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği’nden Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul’daki bunaltıcı havaya şehrin kuzeyine yapılan gökdelenlerin neden olduğunu söyledi. Prof. Dr. Şen, Ağustos ayı boyunca sıcaklığın düşmediğini belirterek, “Bunun çeşitli nedenleri vardır. Bunların çeşitli nedenleri vardır; güneşteki patlamalar, iklim değişikliği ve deniz yüzeyindeki sıcaklığın artması. Bunun yanında lokal olarak da şehirlerin kendi klima özellikleri vardır. Bu özelliklerin etkisi de bu sıcaklığı yükseltti. İstanbul olarak düşündüğümüz zaman tabi çok büyük bir şehir. 17-18 milyon nüfusa sahip olan bir şehir. Böyle olunca da tabii binalaşma, şehirleşme alabildiğine yürüdü. Bunun yanında da gökdelenler olmazsa olmazıdır. Yalnız mega kentlerdeki bu gökdelenler bu şehirlere iklimsel olarak zarar veriyor. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Onun için büyükşehirler kurulurken bu gökdelenlerin etkisi göz önüne alınır, ona göre dizayn edilir. İstanbul’da maalesef bu yapılamamış. İstanbul’un gökdelenleri de İstanbul’un kuzey doğusunda kurulmuş vaziyette” dedi.

Bunaltıcı havaya şehrin kuzeyine yapılan gökdelenlerin neden olduğunu belirten Şen, “İstanbul’un bütün kuzeyi kaplanmış değil ama gene de büyük bir kısmında ilk gelen rüzgar bu engele çarpıyor. Çarptığı zaman yön değiştiriyor, yön değiştirdiği zaman da hızı kesiliyor. Böyle bir durumda 30 kilometre hızla esen bir rüzgar şehir içerisinde 10-15 kilometreye kadar düşüyor. Buradaki rüzgar hızı azaldığı için bunaltıcılık hissettiğimiz sıcaklığın oluşmasına neden oluyor” diye konuştu.

“RÜZGAR TÜNELLERİ AÇILMASI LAZIM”

Gökdelenler dizayn edildiğinde rüzgar tünellerinin de açılması gerektiğini belirten Orhan Şen şunları söyledi;

“Bu gökdelenler yapılırken dizayn edilirken, ona göre yapılması lazım. Ona göre bu bölgelerde şehrin hakim rüzgarın olduğu bölgelerde rüzgar tünelleri gibi caddeler açılması lazım. Gökdelen yeri seçilirken çok dikkat edilmesi lazım. Şehrin güneyine yani İstanbul ‘un güney kesimlerine yapılması lazım. İllaki kuzey bölgelere yapılıyorsa rüzgar tünelleri gibi yapılıp dizayn edilmesi lazım.” (İHA)

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
maalesef çarpık şehirleşme, acemice mühendislik hataları ve rüşvet alarak göz yummalar yüzünden neredeyse her ilimizde bu sorun var...ben kendi şehrim antalyadan örmek vereyim...denizden gelen rüzgarın önü kapatılmaz..esip şehri serinletsin diye ona göre yapılaşma dizayn edilir, sokak yönleri ona göre planlanır..ama konya altı caddesinde maalesef 8-9 katlı binalar adeta çin seddi gibi esintinin önüne dikilmiştir...yazın iç kısımlar yanar....oysa yunan mimarisinde en az kat kıyıdadır ve giderek geriye doğru katlar artar..
Bizim ülkede ağaçları yıkıp ormanları yakıp rant ve yer açma çabası varken ve betonlaşma bu kadar fazla iken yanarız arkadaşlar. Zaten de yanıyoruz. Farkında olan veya olmayanlar. Hani eskilerin dediği gibi 1 ağaç = 1 İnsan... Onu da geçtim güzelim memleketimizde ağaçları zevk olsun diye, manzarayı kapatıyor diye, yer arazi açılsın diye kesiyorlar... Hatta arazi mafyası hazineye ait alanları yağmalıyor...Daha uzun söze gerek yok... YAZIKLAR olsun. Ağaç olmadan yaşam olmaz. Bu ağaç katleden insanlar neden hala bunu anlamıyorlar.
SİZE KATILIYORUM
istanbulun kuzeyine Gökdelenlere Ruhsat veren ŞİŞLİ belediyesi ve Sarıgül .İstanbul onlar sayesinde bu hale geldi. Sarıgül O ruhsat sahiplerinden aldığı HARÇLAR !!! sayesinde Türkiyede Parti kurup örgütlendi. Kusura bakmayın basit bir ilçe başkanı babasının hayrına Partiye geçip başkan olmuyor.. hepsi maşallah NALINCI KESERİ GİBİ hep iç tarafa yontuyor. Apolet hastalığı bizde var oldukça heyhat......vay bu ülkenin başına gelenlere.
17- 18 milyon insan... Yani bu ülkedeki her 4 kişiden birisi İstanbulda... Elbet böyle şeyler patlak verecek. Köyden İstanbula göç var bu ülkede. O gökdelenleri yapanlar bu kadar talep olmazsa yapmazlar zaten.Şehir Plancılarının deprem riskleri, iklim ve tarihi eserlerin konumu gibi faktörleri sabit kabul edip siyasetten uzak yeni bir İstanbul Şehir planı yapması lazım. Ancak daha sonra bu planı gerçekleştirmek için kentsel dönüşüm yapılmalıdır. Hiç kolay bir iş değil ama uzun vadede olmazsa olmaz işler bunlar... En az 40 Milyon insanı rahatça barındırabilen bir şehir olmalı İstanbul.
Diğer Haberler