Burun estetiğiyle düzeltilen üç ana problem nedir?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, burun estetiği ile düzeltilebilen işlevsel ve fiziksel sorunları sizler için anlattı.

Burun estetiğiyle düzeltilen üç ana problem nedir?

Bir burun estetiği ile genel olarak 3 ana problemin düzelmesi sağlanır. Burun estetiği tüm dünyada giderek çok daha yaygın hale gelmektedir çünkü çeşitli koşullar ve zorluklar için kapsamlı bir çözüm sunmaktadır. Aslında her hasta ve her burun doğal olarak da her burun estetiği benzersizdir, ancak çoğu burun estetiği aşağıdaki üç nedenden biri için gerçekleştirilir.
Görünüm iyileştirebilir

Burundaki şekil sorunlarından dolayı hem erkek hem de kadın hastalarımız görünüşlerinden memnun olmadıkları için estetik cerrahiye başvururlar. Burun, yüzün merkez kısmıdır ve burun estetiği ile yeniden şekillendirebilir ve yüz özelliklerinin geri kalanıyla orantılı hale getirebilir.

Bu genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur, bununla kalmaz burun estetiğinin olumlu sonuçları psikolojik sağlığa katkıda bulunur. Güzel şekilli bir burun benlik saygısını geliştirir, böylece hastalar hem sosyal hem de profesyonel yaşamlarına güvenirler.

En yaygın şikayetler, burun köprüsü üzerinde bir şişlik, çok geniş burun delikleri ve çok uzun ya da çok kısa bir burun köprüsü içerir. Tüm bu konular - ve diğerleri - burun estetiği ile düzeltilebilir.

Finesse burun estetiği: Günümüzde finesse burun estetiği teknikleri sadece estetik görünümü düzeltmede yaygın olarak tercih edilen burun estetiği tekniklerinden birisidir. Finesse burun estetiği ile burundaki şekil bozuklukları hem şekle hem de burun yapısına çok büyük müdahaleler yapmadan giderilir. Finesse burun estetiğinin amacı burundaki şekil bozukluklarının iyileştirilmesini hedef almaktır. Finesse burun estetiği ile yüzde çok büyük farklılık oluşmaz, sadece kişiyi rahatsız eden estetik bozukluğun giderilmesi sağlanır.

NEFES DARLIĞI DÜZELTEBİLİR

10 kişiden 8'inin septumunun saptığını biliyor muydunuz? Ya da başka bir şekilde söylemek gerekirse, insanların burun kıkırdağının sadece yüzde 20'sinin düzgün bir şekilde yerleşmiş olduğunu biliyor muydunuz? Diğer herkes için bu dokular yanlış hizalanmış ya da bir dereceye kadar hasar görmüştür.

Tabi ki herkesin sapmış septumu ile nefes darlığı sorunu olmayabilir. Ancak, çoğu durumda, özellikle yoğun egzersiz ve uyku sırasında nefes darlığıyla sonuçlanan burun deliğinden hava akımı engellenir. Bu durum nefes darlığının aynı zamanda tekrarlayan kronik burun tıkanıklığı ve sinüs enfeksiyonlarına yol açabilir.

Septoplasti yani burun bölmesi estetiği olarak bilinen bir burun estetiği türü ile nazal septumun solunumunu kolaylaştırarak nefes darlığı sorunun giderilmesi sağlanabilir.

HASARLI BİR BURUN İYİLEŞTİRİLEBİLİR

Bazı hastalar için burun hasarı konjenital ya da doğumda ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda kırmadan burun estetiği çeşitli nazal ve fasiyal deformiteleri düzeltmek için kullanılabilir.

Kırmadan burun estetiği: Kırmadan burun estetiği ile burundaki kemik hasarlı sorunla herhangi bir şekilde kırma işlemi yapılmadan törpüleme tekniği ile yapılabilir. Kırmadan burun estetiğinin yanı sıra kıkırdak doku ve burun ucu operasyonları da uygulanabilir.

Yaşlandıkça burunda değişiklikler meydana gelir, bu nedenle bu tip ameliyatı çocuk ya da ergen üzerinde yapmak zor olabilir. Uzmanlar, 16 yaşından önce ameliyatın ancak çok acil bir durumsa dikkatli bir şekilde değerlendirildikten sonra yapılmasına dikkat ederler. Ancak, daha genç bir hasta burun estetiği gerektirdiğinde, nazal anatomi hakkında bilgi sahibi deneyimli bir estetik cerrahı, konjenital hasarı başarılı bir şekilde düzeltebilir.

Daha sıklıkla, burun yapılarına zarar, travma yani kaza şeklinde gerçekleşir. Burun yüzde en belirgin durumda olduğu için, genellikle daha fazla zarar görür. Burun estetiği, kemikleri ve nazal kıkırdağı tekrar uygun yere ve hizaya getirilmek için uygulanabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler