"Candan önce onur gelir" diyen Çerkes milletinin 10 harika özelliği

Cesaretleriyle tarihe geçmiş Çerkeslerin bilmediğimiz birçok özelliği var. Atın üzerinde süratle giden, parmak ucunda zarifçe dans eden ve parmakları yediren lezzetli yemekleriyle Çerkesler karşınızda....

"Candan önce onur gelir" diyen Çerkes milletinin 10 harika özelliği

1. Tarihleri eski ve bir o kadar da yaratıcılıkla dolu. Mitolojiden destanlara geniş bir üreticiğe sahipler.

Yunan mitolojisinden bile eski olan Abhaz mitolojisi birçok halk üretimine ilham verdi. Hatta Yunan mitolojisinde bazı karakterlerin aynısı Abhaz mitolojisinde de vardır. Örneğin, Prometheus, Zeus, Achiles...
!

2. Bütün dünyanın uyum sağlayarak kullandığı soyadı kavramı aslında Kafkas halklarına dayanıyor.

Tarihte soyadı kavramını ilk olarak kullanan Kafkaslar'da her ailenin bir arması ve adı vardı. Bugün bütün dünyanın aynı şekilde bir isme sahip olması da buradan geliyor. Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesine yayılmış olan Abhaz, Adige, Kabartey gibi Kafkas milletleri hala eski soyadlarını kullanır.

3. Kafkaslar'da hapishane kavramı yok çünkü toplumsal düzen başka türlü kuruldu.

Çerkesler'de eğer bir kişi hata yapar veya suç işlerse toplumdan dışlanır ki bu da onlar için en büyük ceza aslında. Toplumsal düzenlerinde esaret kavramı olmadığı için kişiyi esir alma onların algılarında yoktur.

4. Akraba evliliği yapmazlar, bu konuda oldukça hassaslardır.

Kafkas halkları arasında akraba evliliği yoktur ve doğru bulunmaz. Hatta akrabalık bir yana aynı köyde yaşayanlar arasında bile evlilik söz konusu olamaz çünkü çocukların kardeşçe büyümesi onlar için çok önemlidir.

5. Kafkas toplumlarında kadınlar, eşlerini kendi kararlarına göre seçer. Kız isteme, başlık parası, görücü usülü gibi kavramlar yok denecek azdır.

Kafkas toplumunda kadının yeri ikinci planda değildir. Hatta anaerkil bir toplum yapısı da hüküm sürmüştür diyebiliriz.

6. Kafkas dilleri M. Ö. 3000'lere kadar dayanır.

Günümüzde konuşulan birçok modern dilin kökeni Kafkasya’ya uzanır. Kafkasya gibi küçük bir coğrafyada 37 farklı dil konuşuluyordu. Günümüze taşınmaları imkansızlaşsa da kendi dillerine oldukça bağlı bir millettir.

7. Büyüklerin ettiği söz, kanun gibidir.

Kafkas tarihi genelde sözlü kanunlarla düzenlendiği için büyüklerin sözleri büyük önem taşır. Halkın yaşlıları ve tecrübelileri tarafından kararlar oluşturulur. “Thamade”lerin aldığı kararlar kanun gibi kabul edilir ve karşı gelinmez. Bu konuda günümüzden çok güzel bir örnek yer alıyor: Bilindiği gibi düğünlerde kutlama amacıyla silah atılması tüm Türkiye’de ciddi bir sorun. Devletin birçok yaptırımına karşın engellenemeyen bu gelenek, Türkiye’de yaşayan Çerkes büyüklerinin aldığı bir kararla yasaklanmış ve bu kararın alınmasının ardından ülkedeki tüm Kafkas göçmeni halklar karara riayet ederek bir daha düğünlerde asla silahla kutlama yapmamıştır.

8. Çerkeslerde çocuk yaşta evlilik ve kadına karşı şiddet asla kabul görmez ve dışlanır.

Bu kavramlar başka toplumlar tarafından zaman zaman meşru görülse de Çerkesler bunların tamamen karşısındadır.

9. Dilenci kavramı yoktur ve bu konuda yıkılmaz bir onurlu duruşa sahipler.

En kötü durumda olsalar bile dilenmek, seçenek bile onlar için yoktur. Gerekirse yardımlaşır, birbirlerinin karnını doyururlar ama asla dilenmezler.

10. Tarihleri acılar ve zaferlerle doludur.

Bugün “Çerkesler” olarak bilinen ve aslında birçok farklı etnik unsuru bir arada barındıran Kafkas Halkları, Büyük Kafkas Sürgünü öncesinde, anavatanlarında, insanlık tarihinin kültürel ve sosyal anlamda en ileri medeniyetlerinden birine sahipti. 1864 yılında Çarlık Rusya’sı tarafından dünyanın dört bir yanına sürgün edilmeleriyle birlikte Türkiye dahil birçok ülke bu sıra dışı halkla tanıştı. Dünyanın en eski ve köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapan Kafkasya maalesef bugün de birçok çatışmaya ve acıya tanıklık ediyor. Bu topraklarda yaşayan ve kültürlerini farklı coğrafyalarda yaşatmaya devam eden Abhaz, Adige, Çeçen, Kabartey gibi halklarsa yaşam biçimleri, örf ve adetleriyle var oldukları her ülkede dikkat çekiyor. Ayrıca medeniyetlerinin kadına düşman olmaması, dürüstlüğe ve cesarete önem vermesi onları asil bir halk kılmaya devam ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
ben kürdüm çerkez bi komşumuz vardı annemi nasıl seviyosam onuda öyle seviyorum geçenlerde vefat ettiğini öğrendim oturup saatlerce ağladım rabbim yerini mekanını cennet eylesin kimlikler önemli değil önemli olan insanlık
asil bir halk olarak kalacağız
tebrikler orjinal bir makale olmuş. darısı "ünlülerin makyajsız hali" gibi salak sacma yazıları bize zorla okutanların başına
Onur her şeyin üstündedir. Kadın önemlidir. Tek eşlilik çok önemlidir. Çocuk evlilik kesinlikle yoktur. 20 yaşın altında evlilik yoktur. Çok karakterli bir millet. Bazıları annelerinin diz kapağından tahrik olurken çerkesler bırakın akrabayı, komşu kızı aynı köyden birinden etkilenmezler. Kardeş bacı gözüyle bakarlar birbirlerine.
YAHU TÜRK HALKLARINI BİN PARÇAYA BÖLME GİRİŞİMLERİNDEN ARTIK BİR VAZGEÇİN.... BAKIN YERKÜRENİN EN ÜNLÜ BİLİM GRUBU DÜNYA DNA VE GEN HARİTASINI ÇIKARMIŞ. KADİM TÜRKLERİN TARİHİNİ 40 BİN YIL GERİ GÖTÜRMÜŞ VE DÜNYA MİLLETLERİNİN YARISININ BABASI TÜRK MÜŞ. YUTUBA YAZIN LÜTFEN; 1) Ön Türkler 2) Türkler'den Nefret Ediyorum Diyen Kürt Kızın DNA'sı Sen Türksün dedi.
@teoman_2538 M.Ö 3000 yılında kafkasyada yaşıyan halkı nası türk yaptın sende orta asya az ilerde be canım
O kadar onurlu iseniz neden ülkenizi terk ettiniz ? Ülkeniz nüfusundan çok Türkiye ve başka ülkelerde yaşayan nüfusunuz var. Bırakın bu onur ayaklarını gidin ülkeniz için onurluca savaşın...
asalet ve zerafet; çerkesler
Can ile Onur benim can arkadaşlarımdır. Ne Can'dan önce Onur gelir ne Onur'dan önce Can her ikisi de eşittir candır benim için...
BENDE ÇERKEZİM VE GURUR DUYUYORUM
KÜRTLERİN TORUNLARIDIR
Diğer Haberler