Cephanelikte patlama: 4 ölü, 200 yaralı

PRİŞTİNE (İHA) - Arnavutluk'un başşehri Tiran'ın Gredec köyünde orduya ait yer altı cephaneliğinde meydana gelen şiddetli patlamada 4 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Türkiye saatiyle 13.00 sıralarında yer altındaki tünellerde depolanan silahların patlaması sonucu, çevre köylerde çok sayıda evin hasar gördüğü, patlamaların 100 kilometre uzaklıktaki komşu Makedonya'da da duyulduğu bildirildi. Kosova'da da büyük yankı bulan facia nedeniyle ulusal kanallarda programlar yarıda kesildi ve Arnavutluk televizyon kanallarına bağlanılarak olay yerinden canlı görüntüler yayınlandı. Olay yerinde çok sayıda ambulans bulunduğu, askeri helikopterlerin de Gredec köyünde mahsur kalan 50 kişi ve çevre köy ahalisini tahliye ettikleri kaydedildi. Yer altı cephaneliğinde komünizm rejiminden kalan büyük miktarda barut ve havan topu mermilerinin bulunduğu ve patlamanın da bu silahlar sökülürken meydana geldiği iddia edildi. Aralıklı olarak hala devam eden patlamalar nedeniyle Tiran Havaalanı ve Tiran-Durs Otoyolu ulaşıma kapatıldı.

Bu arada, olayda yaralananlar için Kosova'da kan bağışı kampanyası başlatıldı. Kosova hükümeti, Kosova Sağlık Bakanlığı'na Arnavutluk'a facia nedeniyle tıbbi yardım yapılması talimatını verdi. Kosova Başkanı Fatmir Seydiu'nun, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi ve Başbakan Sali Berişa ile telefon görüşmesi yaptığı ve facia ile ilgili Kosova halkının üzüntülerini dile getirdiği bildirildi.