HABER

Çevresel kirlenme erkeklerde kısırlığa neden oluyor

VAN (İHA) - Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. N. Cem Fıçıcıoğlu, çevresel kirlenmenin erkeklerde kısırlığa neden olduğunu söyledi.

Atatürk Kültür Merkezi tiyatro salonunda 'Kısırlık Tedavileri ve Tüp Bebek Uygulamaları' konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, sigara içmenin kadın ve erkekte doğurganlığı azalttığını bildirdi. Kısırlığın yalnızca kadın veya erkeğin değil, her ikisinin de sorunu olduğunu ifade eden Fıçıcıoğlu, tüp bebek merkezlerinde başkasının spermini kullanmanın kesinlikle yasal olmadığını kaydetti.

Tüp bebek uygulamasında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da olumlu görüşleri bulunduğunu sözlerine ekleyen Fıçıcıoğlu, çevresel kirlenmenin erkeklerde kısırlığa neden olduğunu belirtti. Fıçıcıoğlu, "Sağlıklı bir çiftin çocuğunun olabilme ihtimali her ay yüzde 20-25'dir. Tüp bebek uygulamaları, ilaç tedavisi, yumurtaların toplanması, döllenmesi, embriyo gelişimi ve transfer aşamalarıyla kullanılan tedavi yöntemlerine göre değişim göstermekle beraber yaklaşık 2-3 hafta sürmektedir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön