HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP "Suriye" tapesini Meclis'e taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Suriye ses kaydını Meclis gündemine taşıyarak, "Bu kayıtlar kim tarafından alınmıştır?" diye sordu.

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bakanlık Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler arasında geçtiği iddia edilen ses kaydını Meclis gündemine taşıyarak, "Bu kayıtlar kim tarafından alınmıştır?" diye sordu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Oran şöyle dedi:

"Kamuoyuna yansıyan bazı bilgilere göre 13 Mart 2014 tarihinde Dışişleri Bakanlığı'nda, sizin başkanlığınızda, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Orgeneral Yaşar Güler'in katılılımıyla bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıda sizin "Başbakan da bu (Süleyman Şah Türbesi) bir imkan gibi değerlendirilmeli, bu konjoktürde diyor' dediğiniz, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın "Ben öbür tarafa (Suriye'ye) 4 tane adam gönderirim 8 tane füze attırırım sorun değil' dediği yine Hakan Fidan'ın bu zamana kadar Suriye'ye 2000'e yakın tır ve malzeme gönderildiğini ifade ettiği, Süleyman Şah Türbesi'nin hükümet için bir anlamı olmadığı, imaj açısından anlamı olduğu, eğer savaşa girilecekse biz bunu baştan planlayalım ve girelim dediği görülmektedir."

-"BU KAYITLAR KİM TARAFINDAN ALINMIŞTIR?"-

Oran, Dışişleri Bakanı'na şu soruları yöneltti:

"Bu kayıtlar kim tarafından alınmıştır? 13 Mart'ta yaptığınız görüşmede odanızda bir kayıt cihazı bulunmakta mıdır veya sizin bilginiz dahilinde herhangi bir toplantı katılımcısı kayıt almış mıdır?

Bu kayıtlar kim tarafından alınmıştır? Dışişleri Bakanlığı mensupları arasında bir köstebek var mıdır? Bu kayıt onun tarafından alınıp, sızdırılmış olabilir mi? Bu konuda suç duyurusunda bulundunuz mu ve tarafınızca başlatılan bir tahkikat bulunmakta mıdır?

Bu kayıtlar MİT Müsteşarı Hakan Fidan tarafından mı alınmıştır? Kendisi tarafından kayıt alınmakta olduğu tarafınıza bildirilmiş midir? MİT Müsteşarı tarafından bu şekilde alınan başka kayıtlar var mıdır, bu kayıtlar nerededir?

Toplantı sırasında kayıt alınmasına, herhangi bir siber saldırıya veya ortam dinlenmesine karşı önlem neden alınmamıştır? Burada ihmali bulunan bürokratlar kimlerdir? Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı veya MİT Müsteşarı'nın burada herhangi bir kusuru var mıdır? Sorumlular hakkında ilgili amirleri ve sizin tarafınızdan adli veya idari bir soruşturma başlatılmış mıdır?

Başbakan her yerde paralel devlet iddialarını gündeme getirirken, hiçbir önlem alınmadan bu toplantının yapılması Başbakan'ın paralel devlet iddialarının asılsız olduğunun bir göstergesi midir? Bu iddialar bakanlığınız tarafından ciddiye alınmamakta mıdır?

Eğer Türk Bayrağı indirilmezse Süleyman Şah Türbesini bombalamakla tehdit eden IŞİD güçleri arasında Dışişleri Bakanlığı veya MİT personeli bulunmakta mıdır? Bu tehdit bilginiz dahilinde mi yapılmıştır?

Süleyman Şah Türbesi'nde nöbet tutmakta olan Mehmetçik'in üstüne MİT personeli tarafından 8 füze atılması cinayet ve ihanet değil midir? Kendi vatandaşımızı öldürmeyi teklif eden şahıslar hakkında suç duyurusunda bulundunuz mu? Bu tarihe kadar suç duyurusunda bulunmamanızın sebebi nedir?

Türk Ceza Kanunu'nun 304. Maddesine göre 'Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı savaş açması veya hasmane hareketlerde bulunması için yabancı devlet yetkililerini tahrik eden veya bu amaca yönelik olarak yabancı devlet yetkilileri ile işbirliği yapan kişi, on yıldan yirmi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Tahrik fiilinin basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır' bu tip eylemleri yapmak MİT'in ve Dışişleri Bakanlığı'nın görevleri arasında mıdır?

Başbakan'ın "Süleyman Şah Türbesi bir imkan gibi değerlendirmeli' cümlesinde geçen imkan nedir? Burada Başbakan "şayet Süleyman Şah türbesine bir saldırı olursa bu gerekçeyle Suriye'ye savaş açabiliriz, bu fırsatı değerlendiririz' mi demek istemektedir?"

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler