HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP’li Balbay: Seçim ahlaki referanduma dönüşüyor

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin çok büyük önem taşıdığını belirtti.

CHP’li Balbay: Seçim ahlaki referanduma dönüşüyor

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin çok büyük önem taşıdığını belirterek, "Bu seçim, 17-25 Aralık sürecinden sonra artık tümüyle referanduma, ahlaki referanduma dönüşüyor” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, yerel seçim çalışmalarına katılmak üzere Edirne’ye geldi. CHP Edirne Milletvekili ve Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan tarafından karşılanan Balbay, partililerle Meriç Nehri kenarındaki bir restoran düzenlenen kahvaltıda biraraya geldi. Partililerden yoğun ilgi gören Balbay, 11 aylık Uras Can Aslan’ı omuzlarına alarak sevdi. Gazetecilerin masasına gelerek Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Balbay, twitter’ın kapatılmasının sorulmasına üzerine "Çağdan uzak bir yaklaşım" diyerek şöyle konuştu:

"twitter’a yasak koymak, 'Değişim rüzgarları eserken, akıllı insanlar değirmen, aptal insanlar duvar örer' cümlesini bunun için söyledim. twitter’ı yasaklamak, örneğin Balkanlardan gelen yağışlı havanın Türkiye’ye girişini yasaklamak için Bakanlar Kurulu kararnamesi çıkarmaya benziyor. Bu kadar akıl dışı, çağdan uzak bir yaklaşım bence. Yasayla hava durumu belirlemeye benziyor. Her yeri sarmış iletişim çağı, o yüzden bu tür yasakçı liderler zaman zaman insanların karşına geçmiştir ama bunun altında kalmıştır. Ben bu yasakçı mantığın da bunun altında kalacağını düşünüyorum. Olan Türkiye’nin iç barışına oluyor. Başbakan'ın buradan bile gerilim üretmeye çalıştığını düşünüyorum. Örneğin twitter yasaklanmasın diyenler sokağa çıkacak, onlara gaz bombası atılacak. Öyle bir şeyde arzu ediliyor diye endişem de var. Çünkü Başbakan her şeyden karşıtlık üretmek üzerine bir siyaset belirledi."

'DÜNYAYI KARŞISINA ALIP GİDİYOR'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bütün dünyayı arkasına alarak iktidara geldiğini anlatan Balbay, "Şimdi bütün dünyayı karşısına alarak gidiyor. Geldiği ilk yılları hatırlayın, 'Dünya lideri' diyorlardı. 'Sosyalist Enternasyonal'den CHP’yi çıkarın biz girelim' demişlerdi. Hür Demokratlar'a bunlar girecekti, dünyada ne buldularsa girmeye çalıştılar. Ama şimdi her şeye karşılar" dedi.

AHLAKİ REFERANDUM

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna da değinen Mustafa Balbay, 30 Mart yerel seçimlerinin 'ahlaki referanduma' dönüştüğü belirterek, şunları söyledi:

"Yerel seçimden çıkacak sonuçlar, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri de etkileyecek. O yüzden çok önemli, bütün partiler bu seçimi sonraki 2 seçimin provası olarak bakıyorlar. 17-25 Aralık sürecinden sonra artık tümüyle belki de referanduma, ahlaki referanduma dönüşüyor. Tahliyemden sonra 39’ncu ili geziyorum, özgürlüğümün 105’nci günüm. Yarım saatten az yaptığım konuşmaları saymamakla beraber 237 konuşmayı yapıyorum. Halkın arasında dolaşıp insanlarla sohbet ediyorum."

DHA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler