HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP'li Koç: 'Gücün yetiyorsa tutukla'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, Silivri'de yaşanan olaylarla ilgili CHP'li vekiller hakkında soruşturma başlatılmasına ilişkin konuştu.

ANKARA (ANKA) - Koç, Başbakan'a "Dokunulmazlıklarının kaldırılması da yetmez, gücün yetiyorsa tutukla CHP'li milletvekillerini. Hepimiz buradayız. Senden çekinecek hiçbir şeyimiz yok" diye seslendi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. MYK toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenleyen Koç, Silivri cezaevi önünde yaşanan olaylara değindi. Yaşananların demokrasi tanımı içinde "vahim ve korkutucu "olduğunu ifade eden Koç, "Hukuk ve adalet arayan insanlara kolluk güçlerinin adeta savaş açması kabul edilebilir bir görüntü değildir. Bu manzara aynı zamanda yaşadığımız siyasi iklimin, siyasi zulmün tepe noktasıdır. Hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir" dedi. Mahkeme heyetinin duruşmadaki tutumunu da eleştiren Koç, "Siyasi, taraflı mahkeme örneği verilecek olunur ise Silivri Mahkemeleri hukuk literatürüne geçecek, içtihat oluşturacak kadar farklı bir manzara ortaya koymaktadır" diye konuştu.

CHP milletvekillerinin Silivri'ye yaşanan ve yaşanmakta olan hukuksuzluğu örtmek isteyenlere karşı susmamak için gittiklerini ifade eden Koç, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın CHP'li vekiller hakkında soruşturma başlatmasına ilişkin olarak ise Başbakan'a şöyle seslendi:

"Başbakan'a CHP Genel Merkezi'nden çok açık bir çağrıda bulunuyoruz; afrayı tafrayı bırak Sayın Başbakan. Gücün yetiyorsa, arkasında durabileceksen kaldır CHP'li milletvekillerinin dokunulmazlığını. Elinde yeterli sayı var, kafana göre gerekçe de var, kaldır. O dokunulmazlık sana ve arkadaşlarına lazım."

Başbakan'ın yakın zamana kadar "Terörle kucaklaşanlarla aynı çatı altında bulunamayız' dediğini belirten Koç, "Şu anda kanka oldular terörle kucaklaşanlarla ve terör başıyla. Şimdi aynı şarkıyı söylüyorlar; beraber yürüdüler bu yollarda, beraber ıslanıyorlar. Burada dokunulmazlıklarının kaldırılması da yetmez, gücün yetiyorsa tutukla CHP'li milletvekillerini. Hepimiz buradayız. Senden çekinecek hiçbir şeyimiz yok. Arkamızda ne siyasi ne de bir akçeli yük var. Bu milletin birliğini, dirliğini huzurunu barışı ve gerçekten demokrasiyi istemekten başka hiçbir şeyimiz yok" diye konuştu.

En Çok Aranan Haberler