HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP’li Koç’un bedelli askerlik açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, bir gazetecinin bedelli askerlikle ilgili soruna yanıt verdi.

CHP’li Koç’un bedelli askerlik açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Bedelli askerlik konusunda tabi Türkiye'nin içinden geçtiği süreç sadece Türkiye içi değil, güvenlik değil, Türkiye'nin dışındaki uluslararası sorunların Türkiye'ye yüklediği yükümlülükler çerçevesinde tabi ki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu konu üzerindeki görüşü önemlidir” dedi.

CHP MYK Toplantısı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında devam ederken, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç bir basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Koç, bir gazetecinin bedelli askerlikle ilgili sorusuna, "Bedelli askerlik konusunda tabi Türkiye'nin içinden geçtiği süreç sadece Türkiye içi değil, güvenlik değil Türkiye'nin dışındaki uluslararası sorunlara Türkiye'ye yüklediği yükümlülükler çerçevesinde tabi ki Türk Silahlı Kuvvetleri bu konu üzerindeki görüşü önemlidir. Bu çerçevede bizim siyasi parti olarak programımızda olan, daha önce Meclis'e verdiğimiz Sayın Akif Hamzaçebi tarafından yasa teklifleri var. Bu konudaki görüşlerimiz aynen sürüyor ama devlet sorumluluğu bu tasarıda konu edilen kurumun görüşünün de önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bu çerçevede ortada bir şekil şablon olmadığı için bir fikir yürütmem mümkün değil. CHP'nin görüşü kendi programındaki görüşle sabit olarak duruyor" karşılığını verdi.

"EĞER CHP'NİN PROGRAMINI, İLKELERİNİ PAYLAŞAN HER KİM İSE CHP'YE HERKES ÜYE OLABİLİR”

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in CHP'ye birleşme çağrısıyla ilgili soru üzerine Koç, şunları kaydetti:

"Bir siyasi partiden bahsettiniz. CHP'nin programı var, ilkeleri var, mücadelesi var. 81 ilde 964 ilçede örgütü var. İnanan kadroları var. TBMM'de ana muhalefet partisi olarak grubu var. 2015 seçimlerine girerken de zaman zaman ciddi bir yıpratma kampanyasına uğratılmaya çalışılan CHP'nin 2015 için bir rüyası var, bir umudu var, bir mücadele gücü var. Eğer CHP'nin programını, ilkelerini paylaşan her kim ise o doğrular çerçevesinde mücadele etmeyi gözüne kestiriyor ise CHP'ye herkes üye olabilir. İnternetten de üye olunabiliyor.”

"BİR İDDİA SERGİLEMİŞTİR, O KONUDA YORUM YAPMAK AYRI BİR SİYASİ PARTİ KİMLİĞİ KARŞIMDA OLDUĞU İÇİN BANA DÜŞMEZ”

CHP'den istifa eden Emine Ülker Tarhan'ın kurduğu Anadolu Partisi'nin CHP'den kopuşlara neden olup olmayacağı sorusu üzerine Koç, "Yakın siyasi tarihe bakarsanız ana gövdeden ya da ana yataktan ayrılan küçük yapıların ya da iddiaların Türkiye gerçeğinde bir siyaset iddiasına dönüşmediğini görüyoruz. Ben başarılar diliyorum. Keşke ayrılmasaydı. Bu çatı içerisinde mücadelesine devam etmesi çok daha faydalı olurdu hem partimiz için hem kendisi için. Başarılar diliyoruz. Bir iddia sergilemiştir, o konuda yorum yapmak ayrı bir siyasi parti kimliği karşımda olduğu için bana düşmez. O partiyi yurttaşlarımız değerlendirir. CHP'nin çizgisi ortada” şeklinde konuştu.

"VARSA ARŞİVLER AÇILSIN, BAKILSIN EDİLSİN”

Dersim tartışmalarıyla ilgili katıldığı bir televizyon programında CHP adına özür dilediğini söyleyen Sezgin Tanrıkulu'nun açıklamalarının sorulması üzerine Koç, şunları kaydetti:

"Tarihten husumet çıkarmak gibi demin söylediğim gibi günlük etkinlikleriyle dünya önünde kendilerini ve Türkiye'yi zor duruma düşüren bir kadro bu. Bunaldıkları noktada hepimizin siyaseten ortak olduğu bir dönemde, tek siyasi parti döneminde bütün unsurların içinde yer aldığı dönemde, 2. Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde, Avrupa'da faşizmin milyonlarca insanı kurban etmesinden önce Türkiye kendi iç bütünlüğünü sağlamaya çalışırken yaşanan bazı olaylar var. Bunlar acı olaylardır hiç şüphesiz. Yani bu işin temel sorumlularının yanında çok sayıda masum insanda acı çekmiştir, ızdırap çekmiştir. Bu gerçeği görüyoruz. Bunun siyaseten tarihten husumet çıkartarak bugün karşı karşıya kaldıkları zorlukları aşmak için siyaset masasına bunların sürülmesi kabul edilemez. Varsa arşivler açılsın, bakılsın edilsin. CHP'nin görüşü budur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bölgeyi ziyaretinde yaptığı konuşmada ortadadır. Bu tartışmayı dile getirenler önce şunu sormalı; 1950 ve 2007 seçimleri dışında Tunceli'de yapılan bütün seçimleri CHP kazanmıştır. Her Tunceli'nin evinde Hazreti Ali ile Mustafa Kemal Atatürk'ün resimleri yan yana durur. Acıları anarız, acıları paylaşırız ama bu gerçekleri de göz ardı etmeyiz. Arkadaşımız düşüncesini ifade etmiştir. CHP'de bu düşüncesini her zaman söylemektedir. Verdiğimiz kanun teklifleri var.”

"HERKES İNANCINDA ÖZGÜRDÜR"

CHP'nin merkez binasına mescit açılmasından sonra İhsan Özkes'in birçok CHP'liyi umreye götüreceğini söylemesinin CHP içerisinde yeni bir açılım mı oluyor algısı oluşturduğunun sorulması üzerine Koç, "Herkes inancında özgürdür. İstediği gibi inancını yaşar. Herkes inancının gereğini yapmakta özgürdür. Onun için CHP'lisi, AK Parti'lisi, MHP'lisi yoktur. İnançlarla insan ölçülmez. Etnik kimliklerle insan ölçülmez” dedi.

CHP'li Süheyl Batum'un ihraç kararıyla ilgili son durumun ne olduğu sorusuna Koç, "Bilemiyorum açıklamalarını. Süreç işliyor. CHP'nin disiplin yönetmeliği de belli. Disiplin kurulu kendi tüzüksel görevleri içerisinde süreç üzerine çalışıyorlar. Onlar gereklerini yaparlar” yanıtını verdi.

(İHA)

En Çok Aranan Haberler