HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP'li Oran'dan delegeye mektup

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve İstanbul Milletvekili Umut Oran, 18. Olağanüstü Kongre öncesinde parti delegelerine mektup yazdı.

ANKARA (ANKA) - Oran, 2 yıl önce yapılan 34. Olağan Kurultayda en yüksek oylardan birini alarak PM üyesi seçildiğini ifade ederek, delegeye teşekkür etti. Bu süre boyunca genel merkezde, PM'de, TBMM'de, Sosyalist Enternasyonal'de ve gerekse Türkiye'nin dört bir yanında hizmet verdiğini belirten Oran, "Görevim esnasındaki performansımın ve azmimin takdirini sizlerin değerlendirmesine bırakıyorum. Görevimin bitmek üzere olduğu bu anda, yol arkadaşınız olarak teveccühünüz için bir kez daha şükranlarımı sunarken, hatalarım olmuşsa, sürç-i lisan etmişsem affınızı dilerim. Lakin görevim esnasında; emanetinize sahip çıkmaya çalıştığımdan, partimizin başarısı için sorumluluk bilinciyle hareket ettiğimden, iyi niyet ve samimiyetimden şüphe etmemenizi dilerim" dedi.

-"ASIL OLAN CHP'Yİ İKTİDARA GETİRMEK"-

Oran, 5-6 Eylül'de yapılacak olağanüstü kurultayla ilgili ise, "Bu kurultayımızda AKP faşizmine karşı "bir olarak iri olarak diri olarak' yeni bir Kurtuluş Savaşı başlatmamız gerekmektedir. Bunu yapmak dışında başka bir seçeneğimiz yoktur, çünkü milyonlarca seçmenimizin tek umudu ve tek güvenli adresi CHP'dir" değerlendirmesinde bulundu. Kurultayda, CHP'nin gelecek vizyonu, özgür, mutlu, refah içinde yaşayan Türkiye'nin ipuçlarının verilmesi gerektiğini belirten Oran, "Kişiler ve kişisel tartışmalardan ziyade asıl olan CHP'dir. Çünkü kişiler gelip geçicidir ve gün kişileri konuşma günü değildir. Artık gün, CHP'yi, "Altı Ok'u hangi fikirlerle, hangi yol haritasıyla, hangi kadrolarla, nasıl iktidara getireceğimizi konuşmanın günüdür" dedi.

Kurultay sonrasında CHP'nin, 2015 genel seçimlerinde karanlıktaki Türkiye'ye bir fener olması gerektiğini belirten Oran, "CHP, ya bir yol bulmalı ya yeni bir yol açmalı ama mutlaka 2015 genel seçimlerinde iktidar olmalıdır" dedi.

-"ALTI OK İDEOLOJİSİYLE ÇELİŞMEYEN PM"-

Yeni oluşacak PM konusunda da değerlendirmelerde bulunan Oran, PM ve buradan çıkacak Merkez Yönetim Kurulu'nun, hem CHP örgütünün vicdanını yansıtan, "Altı Ok' ideolojisiyle çelişmeyen, kadınlara ve gençlere fırsat eşitliği sunulan, hem de Türkiye'ye güven ve umut veren isimlerden oluşması için uygun zemin yaratılmasını savundu.

Parti içi demokrasiyi geriye değil, çok daha ileriye götürecek örnek tüzük değişikliklerinin yapılması gerektiğini de belirten Oran, "Yenilenme, tazelenme, değişim ve dönüşüm sağlanmalı, öncü, ilerici ve yenilikçi kimlikten asla vazgeçilmemelidir. Kadınlarımız ve gençlerimiz artık hak ettiği yerde olmalıdır. Sosyolojik tabanımızı gözden geçirmeli, CHP değerlerine sıkı sıkıya sarılmalı, parti içi sevgi, saygı, birlik, beraberlik ve dayanışma hedefimiz olmalıdır" dedi.

-"BİR TEK KİŞİ DAHİ KÜSTÜRÜLMEMELİ" DEDİ, GÖÇMEN KUŞ ÖRNEĞİ VERİ-

"7 Eylül sabahı ortaya çıkacak kurultay sonucu ne olursa olsun; bir tek kişiyi dahi kaybetme, küstürme lüksümüz bulunmamaktadır" diyen Oran, şöyle devam etti:

"Bu kurultay bölünme değil birleşme, ayrışma değil bütünleşme, zayıflama değil güçlenme kurultayı olarak partimizin tarihine yazılmalıdır. Bu yolda göçmen kuşlar bize örnek olsun. Onlar uzun mesafeleri V şeklinde uyum içinde uçarlar. Böylelikle hava direncini kırar, birbirlerini engellemez, öndeki arkadaşının yarattığı hava boşluğunda yorulmadan uçarlar.Birliktedirler ve birbirlerine güven ve umut verirler. Onun için uzaktaki hedeflerine birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde varabilirler. Kurultayımız da bize uzun yolları göçmen kuşlar gibi kat etmeyi sağlasın."

-"KENDİMİ SİZE EMANET EDİYORUM"-

Türkiye'nin CHP'ye, CHP'nin ise Atatürkçü düşünce ve "Altı Ok'tan ödün vermeden, halkın bugünkü beklentilerini karşılayan, sorunlarını çözen, ilerici, öncü, evrensel değerlerle barışık sol, sosyal demokrat bir siyasal ideolojiye ihtiyacı olduğunu belirten Oran, delegeye, "Bundan sonra da partimizin başarısı ve iktidarı için var gücümle çalışmak, özgür, mutlu, refah içinde yaşayan bir Türkiye yaratmak için hizmet etmek istiyorum. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kendimi sizlere emanet ediyorum. "Sol duyunuzla' ve desteğinizle bütün güçlükleri aşacağımıza inanıyorum" diye seslendi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler