HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Çınar yaprağı: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Ülkemizde hemen hemen her şehirde köklü bir yetişme alanı bulunur. Özellikle çınar ağacı, dayanaklı yapısı ile yetiştirilmeye çok müsaittir ve hızlı bir yayılma alanı vardır. Geniş bir gövdesi olduğu için birçok endüstri alanında çok sık olarak tercih edilir.

Çınar yaprağı: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Aynı zamanda üç mevsim yeşil ve geniş yaprakları olduğu için kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yapraklarının geniş ve çok damarlı yapısından dolayı birçok sağlık sorununa etki ederek, insanların sağlığına tekrar kavuşmasına yardımcı olur. Hava kirliliği, toz ya da duman bünyesine zarar vermediği için uzun yıllar canlılığını sürdürür. Daha çok ormanlarda değil de parklarda ya da yol kenarlarında yetişir. İlerleyen zamanlarda içi çürür ama dayanıklılığını muhafaza etmeye devam eder.

Çınar Yaprağının Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 gr

Kalori (kcal): 74

Yağ (g): 0.3

Karbonhidrat (g): 19

Protein (g): 0.8

Çınar Yaprağının Faydaları

İnsan vücudu birtakım yapısal ya da çevresel faktörlere göre bazı sağlık sorunlarına sahip olabilir. Sağlık sorunlarını iyileştirmek için ilk olarak tavsiye edilen ilaçların kullanılması gerekir. Daha sonra bitkisel ürünleri takviye olarak kullanabilirsiniz. Bitkisel ürünlerin arasında çok fazla yararı olduğu için çınar yaprağı ilk sırada yer alır. Köklü bir yaşam süreci olduğu için yapraklarının içeriğinde birçok faydalı madde bulunur. Yaprakları hem taze hem de kuruyken insan vücuduna farklı yarar sağlayabilir. Yaprağın içerisinde belirli bir oranda yer alan tannik asit özellikle yüksek ateşe çok iyi gelir. Yüksek ateşi kısa sürede normal seviyeye getirmede çok başarılı bir bitkidir. Aynı zamanda doğal bir antiseptik olarak kullanılır.

1. Cilt hastalıklarına iyi gelir

Cilt insanların en çok önemsediği alanlardan biridir. Ancak ciltte meydana gelen herhangi bir kızarıklık ya da sivilce bile kötü görünüm oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle cilt sağlığını korumak ve cildi olası herhangi bir sağlık sorunundan uzak tutmak için bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz. Özellikle çınar ağacının yaprağını tüm cilt sorunlarını yok etmek amacıyla kullanabilirsiniz. İçeriğinde yer alan birçok yararlı madde sayesinde cildinizin bakımlı ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. En sık görülen cilt sorunlarından olan sedef ve egzamayı iyileştirmede çok etkilidir.

2. Romatizma ağrılarını giderir

Çevresel ya da yapısal sebeplere bağlı olarak insan vücudunda romatizma ağrıları meydana gelir. Özellikle yaşanılan şehrin soğuk olması çok etkili bir sebep olabilir. Bazı durumlarda çok şiddetlenen romatizma ağrılarını hafifletmek için bazı bitkisel takviyelerden yararlanabilirsiniz. Uzun bir yaşam süresi olan çınar ağacı yaprağı romatizma ağrılarını yok etmede büyük yarar sağlayabilir. Aynı zamanda kireçlenmeye karşı da çok etkilidir. Uygulamak için çınar yaprağını kaynatarak, bitki çayı şeklinde düzenli olarak tüketebilirsiniz.

3. Diş ağrısını geçirir

Birçok insanın kabusu haline gelen diş ağrısı bazen çok şiddetli ve dayanılmaz bir hale gelebilir. Diş doktoruna gidip, müdahale edemeyeceğiniz bir zamanda ağrımaya başladığı zaman, doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Diş ağrısını ilk saatlerde hafifleten ve daha sonraki saatlerde tamamen geçirme etkisine sahip olan çınar ağacı yaprağını kullanabilirsiniz. Çınar ağacı yaprağı ile hazırlayacağınız gargara, diş ağrısını büyük oranda hafifletebilir. Aynı zamanda diş eti hastalıklarında da çok sık kullanılan bir bitkidir.

4. Kepek oluşumunu durdurur

Çoğu insan genel olarak kuru bir cilde sahiptir. Kuru bir cilde sahip olmanın en kötü taraflarından biri ise sürekli kepek oluşumudur. Önemli bir cilt sorunu olan kepek, özellikle koyu renkli kıyafetler giydiğiniz zaman hemen kendini belli eder ve kişinin rahatsız olmasına yol açabilir. Kepek probleminden kurtulmak için kepek giderici şampuanların yanında, aynı zamanda çınar yaprağı kullanabilirsiniz. Yaprakla elde edeceğiniz bitki çayını saçınıza düzenli olarak sürebilirsiniz. Birkaç kullanımdan sonra saç derisinde ortaya çıkan kepek ve kabuklanma tamamen yok olur. Aynı zamanda saç derisini besleyerek, saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olabilir.

5. Ödemi azaltır

İnsanların vücudu bazı besinlere karşı daha duyarlıdır. Bu duyarlılık sonrasında ya alerjik bir durum ya da ödem gibi vücudun farklı yerlerinde şişlikler meydana gelebilir. Ödemi vücuttan tamamen atmak ve tekrar oluşumunu önlemek için çınar yaprağından faydalanabilirsiniz. Taze yaprakları kaynattıktan sonra düzenli olarak sabah, akşam içerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda daha sağlıklı bir vücut içinde gerekli olan bir bitkidir.

Çınar Yaprağı Zayıflatır Mı?

Birçok kişinin ortak sorunlarından biri fazla kilolardır. İnsanlar bu sorundan kurtulmak için birtakım farklı yöntemler uygulayabilir. Bunlardan biri çınar ağacı yaprağını kurutarak, düzenli olarak içmektir. Sindirim sistemini güçlendirerek sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olabilir. Sindirimi zor olan besinleri kısa sürede yakarak, fazla kalori almanızı engeller. Bu sayede kısa süre içerisinde, sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Zayıflamak için yaprakları kaynatarak, tatlandırmak amacıyla zencefil, karanfil ve portakal kabuğu koyarak hazırlayın. 2 hafta boyunca düzenli bir şekilde her gün bir bardak için. Bu süre sonunda birkaç gün ara verin ve tekrar içmeye devam edin. Yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde aç kalmadan 2 kilo verebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda ise 8 kilo kolayca kaybedebilirsiniz.

Çınar Yaprağı Nasıl Tüketilir?

Çınar genel olarak iki mevsim boyunca yaprakları taze ve köklü olan bir ağaçtır.

Çınar yaprağı ne zaman toplanır? Çınar ağacı yapraklarına taze bir şekilde ulaşmak için ilkbahar ya da yaz mevsimlerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Eğer kuru yaprağa ihtiyaç duyuyorsanız, sonbahar ya da kış mevsiminde toplayabilirsiniz. Hangi alanda kullanacaksanız, o forma göre tüketmenizde yarar vardır.

  • Mesela romatizma ya da eklem ağrıları gibi sağlık sorunlarında kullanacaksanız, yaprakları kurutarak çay şeklinde düzenli bir şekilde içebilirsiniz. Kuru yaprakları suyun içerisinde bir süre kaynattıktan sonra her sabah ve akşam tüketebilirsiniz.
  • Ancak diş ağrısı ya da diş eti hastalıkları için kullanacaksanız, gargara şeklinde kullanın.
  • Saç ya da cilt sağlığı için, losyon formunda uygulayabilirsiniz.

Çınar Yaprağının Zararları

İnsan sağlığına olumlu etkisinden dolayı, en çok kullanılan bitkilerden biridir. Ancak bitki çayı şeklinde ya da farklı formlarda çok fazla tükettiğiniz zaman yararından çok zararı ortaya çıkar. Çınar yaprağının yan etkileri genel olarak çok az kişide ve hassas bünyelerde görülebilir.

  • Çınar ağacı yaprağının bilinen ya da kanıtlanan herhangi bir zararı bulunmaz. Fakat içeriğinde belirli bir oranda yer alan tanen maddesi bazı insanların bünyesinde olumsuz bir etkiye neden olabilir. Bazı bünyelerde mide bulantısına ve kusmaya yol açabilir.
  • Cilt yapısı bazı bitki ya da maddelere karşı daha hassas olabilir. Bu durumda kullanacağınız herhangi bir ürün cildinizde alerjik reaksiyona yol açabilir. Cildi güzelleştirmek ya da bakım amaçlı çınar ağacı yaprağını çok uyguladığınız zaman kızarıklık, kaşıntı gibi sorunların oluşumuna neden olabilirsiniz.

Çınar Yaprağını Kimler Kullanamaz?

Net olarak bilinen herhangi bir zararı olmadığı için çoğu insan kullanabilir. Fakat anne adaylarının hamilelik gibi özel bir süreçte beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri gerektiği için çınar ağacı yaprağını çok fazla tüketmemeleri gerekir. Aynı zamanda hamilelik döneminin ilk aylarında mide bulantısı çok sık görülür. Çınar ağacı yaprağı mide bulantısının artmasına neden olabilir.

Express


En Çok Aranan Haberler