HABER

Çocuğunuzun süt dişini çürütmeyin

Süt dişlerindeki çürükler, tedavi edilmediği takdirde ileride diş çarpıklığına yol açabiliyor.

Çocuğunuzun süt dişini çürütmeyin

Beykent Tıp Merkezi Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Yalçın aptığı açıklamada, okula başlangıç çağı olan 6 yaş döneminde ilk daimi azı dişlerinin yerini alacağının unutulmaması gerektiğini belirterek, "Bu dişlerin çürümemeleri için de önlem alınmalıdır. Diş hekimi tarafından değerlendirilerek, çürük riski taşıyanlara fissür örtücü tedavi uygulanmalıdır" dedi.

Süt dişlerindeki çürüklerin önemli olduğunu ve rutin diş hekimi kontrolleri ile başlangıç aşamasında yakalanıp tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Yalçın, "Aksi halde hiç yoktan yere diş çarpıklığına yol açabilir" uyarısında bulundu.

Dr. Gamze Yalçın, 6-15 yaşları arası dönemde sık sık diş çıkarma güçlükleri yaşandığını ifade ederek, "Belirtileri ateş, halsizlik ve ağrı olabilir. Kendini hasta hisseden çocukta ders çalışma, anlama problemleri olacağından zaman kaybetmeden doktora götürülmelidir. Bu tip belirtilerin altında başka sistematik sebeplerin olabileceği unutulmamalıdır" diye uyardı.

Çocuklarda düşme, çarpma sonucu oluşan ön diş kırılmalarına veya yerinden fırlayan dişlere rastlamanın mümkün olduğunu kaydeden Dr. Yalçın, "Böyle bir durumda çıkan ya da kırılan diş parçasının temiz bir ıslak beze sarılı olarak diş hekimine en kısa sürede başvurulması gerekir" diye konuştu.

İSTANBUL (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler