KADIN

Çocukları obeziteden uzak tutmanın 7 yolu

Çocukları obeziteden uzak tutmanın 7 yolu

Çocuğunuzun kilo almasını önleyecek 7 sağlıklı alışkanlık.

Çocuğunuzun kilo almasını bir türlü durduramıyor, sağlıklı yemekleri yediremiyor musunuz? Miniğinize sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırırken kilo almasını da önleyecek püf noktalarını paylaşıyoruz.

İşte çocukları obeziteden uzak tutmanın 7 yolu...Çocuğunuza kahvaltı alışkanlığı kazandırın

Yaşadığım deneyimlerde pek çok şişman çocuğun kahvaltı alışkanlığı olmadığını gördüm. Sonuç 16-17 saat süren uzun açlıklardan sonra vücudun bol şekerli bol yağlı besinlere yönelerek açığı kapatmaya çalışması. İdeal kahvaltı çocuklarda mutlaka süt, yumurta, peynir gibi protein kaynaklarını içermeli; çocuğun isteğine göre 5-6 adet zeytin veya 2 ceviz içi de yenebilir.


Eve abur cubur almayın

Evinizde abur cubur bulunması demek, çocuğa bunları yeme hakkı tanımak demektir. Siz nereye saklarsanız saklayın, çocuk onlara mutlaka ulaşır. En iyisi hiç almamak evde hiç bulundurmamaktır. Paket gıdalarda bulunan fazla şeker ve yağ çocuğun kilo alımını arttırdığından bunların tüketimi bırakıldığında otomatik olarak boy-kilo dengelenecektir.


Yemesi için peşinden koşmayın

Hiçbir çocuk açlıktan ölmez. "Arkandan ağlar, köpek ısırır" klişelerini bir kenara bırakın. Doymuş olmasına saygı gösterin ve ısrar edip peşinden koşturmayın. Bir süre sonra çocuk bunu size karşı kullanmaya başlayabilir.


Yeni tatlar deneyin

Çocuklar genellikle, alışkın oldukları tatları ister, bunların dışındaki besinlere karşı önyargılı davranırlar. Her gün köfte patates isteyebilir. Yapmayın. Eğer açsa ve her ihtimale karşı köfte bulundurmuyorsanız o sebzeyi mutlaka yiyecektir.


Spor yapmasını sağlayın

Basketbol, voleybol gibi takım sporlarıyla çocuk hem sosyalleşecek hem de hareket imkanı bulacaktır. Ancak yaşına beden yapısına uygun 'doğru' sporu seçmesini sağlamalısınız. Örneğin gelişme çağında yüzücülük yapan kız çocuklarında anatomiye çok da uygun olmayan şekilde geniş omuzlar ortaya çıkabilmekte.


Güvendiğinizi hissettirin

Çocuğun yememesinden ya da fazla yemesinden paniğe kapılmayın. Çocuklar çok akıllıdır, beden dilinizden ne hissettiğinizi algılayıp tepki geliştirebilirler. Çocuklarınıza güvendiğinizi onlara hissettirin mutlaka.


Bir tane tabak kullanın

Orta boy bir tabağa bütün besinlerden yemesi gereken miktar kadar koyun. Böylece hem dolu gözüken tabak ruhunu doyuracak, hem de porsyion kontrolü sağlayacaktır. Aynı zamanda çocuğunuzu da yeteri kadar yediğine inandıracaktır.

hayatkolay.com

[Nasıl TV - Bebek ve çocuklardaki beslenme bozuklukları nasıl önlenebilir?](http://www.nasil.tv/Bebek-ve-cocuklardaki-beslenme-bozukluklari-nasil-onlenebilir)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön