HABER

Çocuklarınıza korkularını yenmeyi öğretin

Uzmanlar korkunun küçük yaşlarda yenilmediği takdirde çocukta, zeka geriliği, aşırı sinir, hiperaktiflik veya içine kapanıklık (otistik), uyumsuzluk ve hassasiyet gibi tehlikeli rahatsızlıkların başlamasına neden olabileceğini belirtiyor.

Çocuklarınıza korkularını yenmeyi öğretin

İnternetten derlenen bilgilere göre, doktorlar aileleri çocuklarına karşı korkuyu besleyici davranışlardan kaçınması yönünde uyarırken, korkularından dolayı çocuklarını ayıplamaktan kaçınılması ve korkunun üzerine 'çivi çiviyi söker' yaklaşımıyla gidilmemesi konusunda tavsiyede bulunuyor. Uzmanlar çocuklarda korkunun, bebeklik döneminden başlayıp 4 yaşında doruğa ulaştığını belirtilerek 'erkek çocuk korkar mı, koskoca adam olacaksın' gibi sözlerin korkuyu beslediğine dikkat çekti. Çocuğa göre bebeklik döneminde her şeyin ürkütücü olduğunu belirten uzmanlar, alışılmamış bir nesne, yabancı bir yüz, yanına getirilen bir bebek, acıkma, susama veya altının ıslanması gibi nedenlerin çocukta korku duygusunu geliştirdiğini kaydetti.

Ayrıca uzmanlar ailelere şu önerilerde bulunuyor;

- Aileler ve eğitimcilerin, çocuğun korku tepkileri karşısında sert tepki göstermekten uzak durmaları gerekir.

- Genellikle korku duygusu ortaya çıktığında ailelerin erkek çocuk korkar mı, koskoca adam olacaksın gibi yaklaşımları, korkuyu azaltmaz, aksine besler.

- Korkularından dolayı çocuğu ayıplamaktan, utandırmaktan kaçınılmalı, korkularla alay edilmemelidir. Korkunun üzerine gitmekten mutlaka kaçınılmalıdır.

- Ev içinde korkutucu bir nitelik, araç veya gereç olup olmadığı iyice araştırılmalı, çocuk eğer oyundan ve arkadaştan yoksun ise bunlara olanak yaratılmalıdır.

- Aşırı kollayıcı tutkuları gevşetmek, çocuğun kendi işini kendisinin görmesine katkı sağlanmalı. 'Çivi çiviyi söker' mantığıyla harekete geçip korkuları bastırmaya, bir korkuyu başka bir korkuyla yenmeye çalışılmamalıdır. Karanlıktan korkan bir çocuğu, karanlık odaya sokmaya kalkılmamalı, odaya birlikte girilmelidir.

- Köpekten korkan bir çocuğa, çoban köpeği okşatmak korkuyu artırır, ama işe yavru bir köpekle başlarsanız, çocuktaki korku duygusunu en başından yenmiş olursunuz.

ANKARA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler