HABER

Çok dostu olan, çabuk iyileşiyor

Yakın bir dostluğun ikinci kalp krizi riskini, hatta ilk kalp krizi riskini bile azalttığı ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı SB Diyalog dergisinde yer alan habere göre, Manchester Royal İnfirmary'den psikiyatri profesörü Francis Creed ve arkadaşları kalp krizi teşhisiyle hastaneye yatırılan yaklaşık 60 yaşlarında 583 kadın ve erkek hasta üzerinde bir araştırma yaptı.

Çok dostu olan, çabuk iyileşiyor

İlk ziyaret sırasında hastaların duygu durumlarını, sosyal çevrelerinin inceleyen araştırmacılar, yaklaşık bir yıl sonra hastaları tekrar ziyaret ettiler. Araştırmacılar, yakın kişisel dostlukları olan hastaların bir yıl içinde ikinci bir kalp krizi riskinin yüzde 50 daha az olduğunu tespit ettiler. Araştırmacılar dostlukları zayıf olan ve çevresinden duygusal destek almayan hastaların ise ağır bir kalp krizi geçirdikleri veya kalp krizine bağlı komplikasyonların yaşandığını gördüler.

Öte yandan, dostluk ve yakınlığa ilişkin bir haberde Ohio State Üniversitesi'nden geldi. Yapılan araştırma sonunda stresin insanlarda ve hayvanlarda yara iyileşmesini geciktirdiği, sosyal temasın ve yakın ilişkilerin bu gecikmeyi ortadan kaldırdığı belirlendi. Courtney Devries'in yönettiği çalışmada, yaralı hamsterlardan bir grup diğerleriyle birlikte olabileceği ortama bırakılırken, diğer grupta her biri yalnız bırakıldı. Daha sosyal bir grup içinde olan hamsterların yaraları daha kısa süre içinde iyileşti. Araştırmacılar bu sonuçların insanlara uyarlanabileceğini belirtiyor.

ANKARA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler