Dağlıca'da Mehmetçik teröristlerin inlerine giriyor

Hakkari Yüksekova ilçesi Dağlıca 6. Sınır Hudut Tabur Komutanlığı'na bağlı askerler, bölgede teröristlere yönelik operasyonlarına devam ediyor. Bölgedeki zorlu arazi şartlarında askerlerin ağır silah ve mühimmatları katırlarla taşınırken, keşif ise drone tarafından yapılıyor. Yüksekliği 2 bin 500 metreyi bulan bölgenin hakimiyeti artık tamamen Mehmetçiğin elinde bulunuyor. Hakim noktalara üs bölgelerinin kurulduğu bölgede, Mehmetçik gece gündüz el tetikte teröristleri adım adım takip ediyor.

Dağlıca'da Mehmeçik teröristlerin inlerine giriyor. Yüksekova'ya yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan ve bugüne kadar hep PKK'lı terröristlerin yaptığı eylemlerle gündeme gelen Dağlıca bölgesindeki operasyonlar aralıksız sürerken, yüksekliği 2 bin 500 metreyi bulan bölgenin hakimiyeti artık tamamen Mehmetçiğin elinde bulunuyor.

Hakim noktalara üs bölgelerinin kurulduğu bölgede, Mehmetçik gece gündüz el tetikte teröristleri adım adım takip ediyor. Mağaralar ise didik didik kontrol edilip, imha ediliyor. Asker dün gece de sarp kayalıkların ve mağaraların yoğun olarak bulunduğu Beytepe'ye operasyon gerçekleştirdi. Isıya duyarlı termal kameralar tarafından mağaralar bölgesinde görüntü alındı. İlk olarak mağaraların bulunduğu bölge Dağlıca Taburu'nda konuşlu ağır silahlar tarafından ateş altına alındı. Gece atışlarının ardından askerler sabahın erken saatlerinde bölgeye operasyon için intikal etti.

ASKERLERİN AĞIR YÜKLERİNİ KATIRLAR TAŞIYOR

Dağlıca Taburu'nda görev yapan tim, şafakla birlikte gece atışlarının yapıldığı mağaraların bulunduğu bölgeye intikal etti. Zorlu arazi şartlarında askerler mağaralar bölgesine yaya olarak intikal ederken, askerlerin ağır silah ve mühimmatları ise katırlarla taşındı.

DRONE İLE MAĞARANIN GÖRÜNTÜSÜ ALINDI

Bölgeye ulaşan askerler ilk olarak mağara çevresinde el yapımı yapımı patlayıcı kontrolü yaptı. Mağara girişi için de drone kaldırılarak keşif yapıldı. Drone tarafından mağara girişine ait yerin görüntüsü, taburdaki harekat merkezinde görevli askerler tarafından incelendi ve operasyon için düğmeye basıldı.

TERÖRİSTLERİN TEKRAR MAĞARALARDA KONUŞLANMASINI ÖNLÜYORLAR

Mağara girişine gelen askerler, ilk olarak roket atar ve bombaatarlar ve el bombaları ile mağaraya atışlar yaptı. Daha sonra mağaranın sağ ve sol tarafına konuşlanan askerler kontrollü bir şekilde mağaranın içine girdi. Mağarada yapılan aramalarda faaliyetlerinde terörist unsurlara rastlanmadı. Askeri yetkililer, Dağlıca bölgesinde mağaralarda teröristlerin tekrar konuşlanmasını engellemek amacıyla operasyonların aralıksız sürdüğünü söyledi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ TERÖRİSTLERE GÖZ AÇTIRMIYOR

Hakkari'de güvenlik güçleri, Irak sınırında kurduğu üs bölgeleri ile teröristlerin geçiş güzergahlarını kontrol altında tutuyor.

Irak sınırındaki Çukurca ilçesi kırsalında terör örgütü PKK’ya yönelik asker ve özel harekat polislerinin katıldığı operasyonlar devam ediyor.

Güvenlik güçleri, teröristlerden temizlenen yüksek rakımlı alanlara kurduğu yeni üs bölgeleri ile örgüt mensuplarının geçiş güzergahlarını kontrol altında tutuyor.

Dağbaşı, Gerki, Çilekli Tepe, Seri Ertuşi ve 2 bin 173 rakımlı tepe üs bölgelerinde büyük başarı sağlayan güvenlik güçleri, bölgede teröristlere adeta göz açtırmıyor.

Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Ersay, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz ve İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, üs bölgelerini ziyaret ederek operasyonlara katılan asker ve özel harekat polisleriyle bir araya geldi.

Tokel, Ersay, Korkmaz ve Dilberoğlu, daha sonra bölgede terör örgütüne yönelik operasyonlara katıldı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN
Rabbim güç kuvvet versin inşallah
Rabbim ordumuzu ve devletimizi korusun, yardımcısı olsun inşallah
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler