KADIN

Demir Açısından Zengin Besinler

Demir Açısından Zengin Besinler

Kanımdaki demir seviyesi çok düşük. Bana demir açısından zengin ve emilimi kolay olan besinlerin listesini verebilir misiniz?

Soru: Sevgili Sue, kanımdaki demir seviyesi çok düşük. Bana demir açısından zengin ve emilimi kolay olan besinlerin listesini verebilir misiniz? Teşekkür ederim.,
Özlem..
Cevap: Birçok yiyecek demir içermektedir ve farkında olduğun gibi bazısında demir emilimi diğerlerine nazaran daha iyidir.
Et kaynaklarından kazanılan demir en iyi emilimi sağlar böylece az miktar bile çok uzun süre vücutta etkili olur. Örneğin küçük bir parça biftekten kazanılan demir büyük bir porsiyon ıspanaktan elde edilen demirle eş değerdedir. Çünkü bazı sebzeler demirin emilimini engelleyici inhibitörlere sahiptir. Hayvansal gıdalardan elde edilen demir ‘heme’, bitkilerden elde edilen ise ‘non-heme’ olarak tanımlanır. ‘Heme’ sadece hayvanlar aleminde bulunan kanın yerine kullanılmaktadır.

Çocuk doğurma yaşında olan kadınlarda ortak olarak demir eksikliği görülmektedir. 12 ile 50 yaşları arasındaki kadınların %95 inde demir eksikliği çeşitli sebeplere bağlı olarak görülmektedir.

Kadınlar adet dönemleri sırasında kan kaybettikleri için demir kaybetmektedirler.
Kadınlar genellikle demir ihtiyaçlarını karşılayacak kadar beslenmezler.
Bu nedenlerden dolayı sadece demir açısından zengin besinleri tüketmek eterli değildir. Aynı zamanda demir içeren multi vitamin desteği almalıdırlar. Bu mantık çerçevesinde kadınlara özel multi vitamin destekleri hazırlanmıştır.

C Vitamini gibi bazı besinler demir emilimini arttırmaktadır. Böylelikle, örneğin bir bardak portakal suyundaki demiri vücut daha fazla miktarda kullanabilmektedir.

Aşağıdaki listede emilimi yüksekten alçağa doğru olmak üzere demir açısından zengin besinler bulunmaktadır:

Her tür ciğer
Biftek
Geyik eti
İstiridye
Sardalye
Hindi
Tavuk
Morina balığı
Bira mayası
Yaban mersini pekmezi
Demir açısından zengin kahvaltılık gevrek
Buğday Tohumu
Soya fasulyesi
Mercimek
Şalgam
Fırın patates kabuğu
Bulgur

Yazdığınız için teşekkürler.

Sağlık dileklerimle,

Sue Gilbert

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.