HABER

Depresyonla savaşın

Depresyonun yaşlılıkta alzheimer riskini beraberinde getirdiği belirtilirken, Türkiye'de insanları depresyona sokan 18 sebepten 10'un ekonomiyle alakalı olduğu açıklandı.

Depresyonla savaşın

İHA muhabirinin derlediği bilgilere göre, depresyonun sosyal hayata darbe indirip kendini gösterdiği ve şahsi ilişkilerde önemli düşüşlere sebebiyet verdiği ifade edildi. İnsanların, hayatlarının bir döneminde depresif belirti gösterme ihtimalinin yüzde 20 olduğu kaydedilirken, depresyon sıklığının kadınlarda erkeklerin iki katı olduğu, depresyonun her yaşta görülebileceği vurgulandı.

DEPRESYONUN SEBEPLERİ Depresyonun oluşmasında, ciddi depresyon geçirmiş anne-babaların etkisinin olduğunu kaydeden uzmanlar, nedenleri ise şöyle sıralıyor: "İşine son verilmesi, İşine son verilecek endişesi yaşaması, işine son verilmesinin oluşturduğu ekonomik yetersizlik, ailenin beklentilerini yerine getirememe, işine son verilmesiyle toplumsal saygınlığın azalması, hazır olunmayan emeklilik, eşinden boşanmak, yakınların ölümü, doğal afet, toplumsal sıkıntılar sebebiyle göç, yeni bir topluma karışma ve uyum sağlama çabası, kültürel çatışma, iflas etme, ekonomik zorluk sebebiyle aile içinde yaşanan sıkıntılar, kronik işsizlik, çocukların geleceğini planlayamama, çocukların eğitimini sağlayamama".

DEPRESYONLA SAVAŞIN Depresyonu yenmek için Türk Psikiyatri Dergisi'nde yayınlanan Metin Başoğlu'nun tavsiyeleri ise şöyle sıralanıyor: "Depresyon hakkında bulabildiğiniz her kaynağı okuyun, onu tanırsanız nasıl mücadele edeceğinizi de bilirsiniz. Günlük faaliyetlerinizi programlayarak, faaliyet sayınızı her geçen gün arttırmaya gayret edin. Bu dönemde, sizi etkileyecek, boşvermenize sebep olabilecek her türlü düşünce ve kişiye direnmelisiniz. Düşünce tarzınızdaki olumsuzlukları tespit edin. Olumsuz düşüncelerinizi belirleyin. Bir gün içinde sizi karamsarlığa iten bütün düşüncelerinizi kaydetmekle işe başlayabilirsiniz. bu düşünceler her şeye olumsuz bakmanıza sebep olabileceğinden depresyonunuzu besleyerek sizi güçsüz bırakırlar. Her bir olumsuz düşüncenizi tek tek irdeleyin. Düşüncenizin doğruluğunu veya yanlışlığıın destekleyen kanıtlar var mıdır? Kendinizi olumlu düşünmeye sevkedin, sosyal faaliyetlere katılmaya çalışın".

DEPRESYONUN BELİRTİLERİ Depresyonun belirtileri ise şöyle sıralanıyor: "Günlük faaliyetlere ilgiyi kaybetme, sürekli olarak kendini üzgün, yanlız ve ümitsiz hissetme, ağlama krizleri, çok fazla uyuma veya uyuyamama problemleri, artan veya azalan iştah, normal kilonun yüzde beşi miktadra açıklanamayan zayıflama veya kilo alma, vücut hareketlerinin yavaşlaması, ani ruhsal patlamalar, halsizlik, güven eksikliği, kendini değersiz hissetme, halsizlik, ölümü düşünme, konsantrasyon eksikliği, hafıza problemleri, cinsel isteğin azalması".

YAŞLILIKTA ALZHEİMER RİSKİ Öte yandan, ağır depresyon belirtileri gösteren yaşlılarda Alzheimer riskinin artabildiği tespit edildi. Chicago, Rush Alzheimer Hastalığı Merkezi'nde yapılan araştırmada, deneklerdeki yaşlılık belirtileri ile Alzheimer hastalığı arasındaki ilişki araştırıldı. 65 yaşın üzerindeki 651 denek üzerinde 7 yıl süren araştırmada, ağır depresyonun, deneklerde Alzheimer riskini önemli orandna arttırdığı, bilme ve kavramayla ilgili rahatsızlığın ise hızlandığı belirlendi.

DEPRESYON, BESLENME İLİŞKİSİ Uzmanlara göre, beslenmeye dikkat edilerek de depresyondan kurtulmak mümkün. Hazır yemeklerin içerdiği bir aminoasidin ruh sağlığını olumsuz etkilediğini belirten bilim adamları, hazır yemeklerden uzak durmayı, kahve alkol ve tuz tüketimini azaltmayı, sebzelere, kepekli karbonhidratlara ağırlık vermeyi, et ve balık tüketimini de ihmal etmemeyi tavsiye ediyorlar.

Uzmanların tavsiyeleri şunlar: "Çok yağlı yemekten kaçının, yağlar midede uzun kaldığı için, çok yağlı yemek, beyne, kalbe ve diğer organlara gidecek kanın midede oyalanmasına ve enerjinin azalmasına sebep oluyor. Acıktığınızda ekmeğe saldırmayın. İlk yediğiniz protein olsun, protein uyaklığınızı sağlayan depamin üretimine yol açar. Karbonhidrat ise, rahatlatıcı ve gevşetici serotonin üretimine sebep olur. Alkol ve fazla kahve kullanmayın, alkol hem uyuşukluk verir, hem de su kaybına sebep olurken, kahve kısa sürede enerji sağlar. Ancak bir süre sonra enerji seviyeniz aniden düşer".

BURSA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön