HABER

Devlet hastanesinde PKK skandalı

Batman'ın dört yüz yataklı, Bölge Devlet hastanesinin acil servisinde, Dünya Sağlık Örgütü'nün aciliyeti anımsatan Sarı Kırmızı Yeşil renkleri, kriz yarattı.

Devlet hastanesinde PKK skandalı

Dün akşam saatlerinde acilin girişine yapıştırılan bantlar polisin soruşturma açması üzerine sabah erken saatlerde apar topar kaldırıldı. Triaj renklerinin hastalarının acil durumuna göre yönlendirildiğini belirten SES Batman Şube Başkanı Deniz Topkan, "Kırımızı acil hastaların gideceği yönü gösteriyor. Sarı hafif hastaları, yeşil ise ayakta tedavi edilmesi gereken yönü işaretidir" dedi.

Batman Bölge Devlet hastanesi acil servisinde Dünya Sağlık Örgütü'nün evrensel rengi olan hastaların acil durumuna göre yönlendirilen Sarı Kırmızı Yeşil renkleri Valilik kararıyla kaldırıldı. Bir gün aradan sonra kaldırılması, SES Şube Başkanı Tepki gösterdi.

Renklerin evrensel olduğunu belirten SES Başkanı Topkan, "Dünyanın her yerinde aynı uygulama var. Kırmızı ağır hastaları ifade eder. Sarı daha az yaralı vakaları ifade eder. Yeşil ise ayakta tedavi olan hastaları ifade eder. Bu anlamda koridorlarda hastaların daha rahat ulaşması için bu renklerden bant çekildi. Bu ışıklandırma yöntemiyle de yapılabilirdi. Dün acil servisinde uygulanan Triaj bandının üç rengi ifade edilmesi üzerini Güvenlik ekipleri görüntülendikten sonra, yetkili makamlarca hastane yöneticileri arayarak bu renklerin kaldırılması konusunda talimat verilmesi, renkler kaldırıldı. Dünyanın her yerinde uygulanan bu renkler, standarttır.

Batman gibi bir yerde renklerin kaldırılması demokratikleşme adımlarının atıldığı, hale Kürtlerin bu süreçle beklentileri olduğu bir dönemde renklerin tahammülsüzlüğün yüz ifadesi olarak değerlendiriyoruz. Renklerle uğraşmanın günümüz koşullarda anlamlı olmadığını ifade etmek istiyorum. Daha önce trafik ışıklarda ki yeşili mavi yapmak istediler. Renklerle uğraşmak çağın koşullarına uymuyor" dedi.

Sağlık İl Müdürü ve hastane yetkilileri bu konuyla ilgili kameralara konuşmak istemediklerini belirterek, "Bu renklerin PKK terör örgütünü simgesiyle bağdaşlaştırılması hoş olmadı. Ancak bu bantları söküp sadece kırmızı bantları yapıştıracağız" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön