HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Doğal yollarla vajina daraltmak mümkün mü, ameliyatı nasıl olur?

Üreme sistemi için kadın vücudunun belki de en karmaşık sistemi değerlendirmesi yapılabilir. Her ay, beyin komutasındaki çok sayıda organ, salgı bezi ve sistem müthiş bir uyum ve düzen içinde birlikte çalışarak, bu sistemin işleyişine katkı sağlar.

Doğal yollarla vajina daraltmak mümkün mü, ameliyatı nasıl olur?

Hepsinin ortak hedefi ise kadının sağlıklı bebekler dünyaya getirmesini sağlamaktır. Sağlıklı bebekler, sağlıklı bir toplum ve sağlıklı nesiller, en başta kadın üreme sisteminin sağlıklı olmasına bağlıdır. Bu da her kadının cinsel organını tanıması ve üreme metabolizmasının nasıl çalıştığını bilmesiyle başlar. Ne yazık ki hurafeler, çağ dışı ve gerçekten uzak inanışlar, bu bilincin yerleşmesinin önündeki en büyük engel olarak durmaya devam ediyor.

Çoğu kadının adını telaffuz etmekten bile çekindiği vajina, kadın üreme sisteminin dış genital organlardan sonraki ilk durağı. Bir anlamda döllenme sürecinin başladığı ve bittiği yer. Rahim, yumurtalıklar ve yumurtalık kanallarının dış dünyayla ilişkisi, vajina yoluyla sağlanır. Vajina sağlığı, gebelik ve doğum için olduğu kadar, uyumlu bir kadın-erkek ilişkisinin en önemli aşaması olan cinsel ilişki için de önemlidir. Diğer tüm organlar gibi vajina da geçen zaman ve çok çeşitli dış etkenler sebebiyle yaşlanır, yıpranır, hastalanır ya da formunu kaybeder.

Vajinanın Yapısı

Vajina dışarıdan bakıldığında "dudak" olarak tabir edilen dış genital organların (labium majus) üstünde yer alan ve içeride rahim ağzına kadar uzanan, yaklaşık olarak 1 cm. genişliğinde ve 10 cm. uzunluğunda, tüp şeklinde bir organdır. Yine dışarıdan bakıldığında yukarıdan aşağıya doğru klitoris, idrar yolu açıklığı ve iç dudakların (labium minus) altında yer alan vajina kanalı bulunur. Girişin 1-1,5 cm. içinde ise kızlık zarı denilen himen bulunur.

Kas ve bağ tabakasıyla kolajen liflerden oluşan vajina:

  • Hem enine hem de boyuna esneme kabiliyetine sahiptir.
  • Böylece doğum sırasında bebeğin kafasının çıkmasına izin verecek şekilde, 10 cm.'ye kadar genişleyebilir.
  • Kadının yaşına, yaptığı doğumların sayısına ve bebeğin doğum kilosuna da bağlı olarak bir süre sonra, doğum öncesi boyutlarına döner.

Vajina Neden Genişler?

Rahim diğer organlar gibi kemik dokulara bitişik konumda değil, alt karın içinde, mesanenin hemen arkasında ve bir boşlukta yer alır. Karın dokusuna bağ dokularla tutunur. Yumurtalıklar da 2 yandan birer tüple rahme bağlıdır ve aynı boşlukta serbest şekilde salınırlar. Yaşlanma ve yer çekiminin etkisiyle zaman içinde rahmi tutan bağlar zayıflar ve rahim aşağı doğru sarkar. Sarkan rahim mesaneye ve vajnaya baskı oluşturur.

Bu da, ileri yaşlarda:

  • Kadınların idrar kaçırmasına,
  • İdrarlarını yapsalar bile hala varmış gibi hissetmelerine,
  • Ve tabii vajina sarkması ve genişlemesine sebep olur.

Vajina genişlemesinin bir diğer sebebi de kadının yaptığı doğum sayısı, sıklığı, çoklu gebelik ve yüksek kilolu bebek doğumlarıdır. Her doğumda vajina, bebeğin başının geçebileceği genişliğe ulaşmak için normal genişliğinin yaklaşık 10 katına çıkar. Doğum sayısı ne kadar fazla ve sık olursa, vajinayı meydana getiren kaslar ve bağ doku o kadar fazla yıpranır.

Sağlıksız beslenme, fiziksel olarak hareketsiz bir yaşantı ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan şişmanlık da vajina genişlemesine sebep olabilir. Bazen de ortada hiç bir sebep yokken, vajinanın yapısal olarak, doğuştan geniş olduğu durumlara rastlanır.

Vajinada Genişleme Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Vajinada genişleme ve sarkma aniden ortaya çıkmaz, zamanla gelişir. Bazı kadınların genital yapısı buna daha müsaittir ve bazı hatalı yaşam alışkanlıklarıyla da (sigara, alkol, hareketsizlik vb.) genişleme ihtimalini artırırlar. Düzenli olarak genital sağlık kontrollerini yaptıran kadınlar için vajina genişlemesi diye bir problem söz konusu değildir. Kadın doğum uzmanları vajina sağlığı ve estetiği için gerekli olan uyarıları zamanında yaparak ve gerekli tedbirleri alarak kadınları bu istenmeyen durumdan korurlar.

Vajinada genişleme olması kendini en başta idrar sorunlarıyla belli eder. Vajinasında genişleme ve sarkma olan kadınlar, idrarlarını tutmakta güçlük çekerler. Bazen idrarlarını yaptıkları halde hala tam olarak yapmadıkları, geride hala yapmaları gereken idrar kaldığı hissine kapılırlar. Yaşlılarda çok sık karşılaşılan idrar kaçırma olaylarının sebebi, vajinayı meydana getiren kolajen liflerdeki harabiyet ve bağ dokunun zayıflamasıdır.

Genç kadınlarda vajinanın genişlemesi, eşler arasındaki cinsel problemlerin de başında gelir. Normal bir zamanda birbirine yapışık olan vajina duvarları, cinsel ilişki sırasında 1 cm. kadar açılarak penisin girmesine izin verir. Kadın ve erkeğin ilişkiden zevk alması, vajina ve penis yüzeylerinin birbirlerine temas ederek uyarılması ve üstlerindeki damarların kanlanmasıyla gerçekleşir. Kadında bu kanlanma, vajinanın kasılıp gevşemesiyle mümkün olur. Vajina bollaştığında yani penisi yeterince kavrayamadığında, ne kadın ne de erkek için tatmin edici bir ilişki söz konusu olamaz. Penisi hissedemeyecek kadar genişlemiş bir vajinanın kasılma işlevini yerine getirememesi, aynı zamanda erkeğin spermlerinin içeri girmesini de zorlaştıracağından, bebek sahibi olmak isteyen çiftler için de sorun teşkil edebilir.

Vajinanın sarkması ve genişlemesiyle meydana gelen bir başka sevimsiz durum da, cinsel ilişki sırasında vajinadan gelen gaz çıkarmaya benzer seslerdir. Kadını mahcup eden bu sesler, erkeğin de konsantre olmasını güçleştirir. Bütün bunlar cinsel ilişkinin hazdan uzak bir rutin haline gelmesine ve zamanla çiftlerin duygusal olarak da birbirinden uzaklaşmasına sebep olur.

Vajinal Bölge Daraltma Yöntemleri

1. Cerrahi

Vajinoplasti denen vajina ameliyatı, estetik cerrahi uzmanları tarafından yapılan genital estetik ameliyatları arasında en sık başvurulan cerrahi girişimlerden biridir. Yaşlanma ya da normal doğumlar sonrası vajinanın kas dokusunda meydana gelen zayıflamalar ve buna bağlı gevşemenin ortadan kaldırılması için uygulanır. Vajina yumuşak dokusunun bir kısmı çıkarılarak gevşeyen kas dokusunun sıkılaşması sağlanır. Eğer hastada aynı zamanda idrar kaçırma ya da dış genital organlarında deformasyon şikayeti de varsa, bir kadın-doğum uzmanı eşliğinde vajinoplasti ameliyatıyla eş zamanlı olarak her iki girişim bir arada da yapılabilir.

Vajina daraltma ameliyatı kaç günde iyileşir?

Hastalar vajina daraltma ameliyatı sonrası aynı gün evlerine dönebilirler. 2-3 gün tercihen yatar pozisyonda dinlenen hastalar bu sürenin sonunda işlerine ve hayatlarına devam edebilirler. Cinsel ilişki için ise 3-4 hafta kadar beklemeleri yerinde olur. İyileşme sürecinde doktor kontrollerini aksatmamak, pansumanları zamanında ve doğru şekilde yapmak, varsa ilaçları zamanında almak, kişisel hijyene dikkat etmek gerekir.

Vajina daraltma ameliyatının riskleri

Lokal ya da genel anestezi altında yapılan genital bölge daraltma ameliyatı ortalama

1 saat sürer. Her cerrahi işlemde olan kanama ve enfeksiyon gibi riskler dışında risk taşıyan bir operasyon değildir. Bu riskler de operasyon, deneyimli bir kadın doğum ya da estetik cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirildiğinde yok denecek kadar azdır.

2. Lazerle vajina daraltma

Ameliyatsız vajina gençleştirme de denen bu yöntemle:

  • Lazer ışınları kullanılarak vajina duvarında yer alan bağ dokusu uyarılır.
  • Böylece vajinanın iç çeperinde yeni bağ dokusu oluşumu, sıkılaşma ve buna bağlı olarak da çapında azalma sağlanır.

Lazer uygulaması bağ dokunun kanlanmasını da artırdığından operasyon aynı zamanda, özellikle menopoz sonrası ortaya çıkan ve cinsel ilişki sırasında acıya sebep olan vajinal kuruluk şikayetinin de azalmasını sağlar. Operasyon sırasında hasta uyutulmaz, lokal anestezi uygulanır. Kesi ve dikiş de olmadığı için operasyon sonrasında hastanede yatmayı gerektirmez.Genişlemenin boyutlarına göre birden fazla seansta uygulanabilir. İdrar kaçırma şikayetinin tedavisinde de tercih edilen lazer uygulaması için genellikle adet kanamasının bittiği zaman tercih edilir. Operasyonu takip eden

3-4 hafta cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez.

3. Vajinal egzersizler

Vajina duvarı zamanla doğal esnekliğini kaybeder. Bunun sebebi yaşlanma ya da normal yolla yapılan doğumlar olabilir. Stres açısından yoğun bir hayat, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme gibi olumsuz faktörler de tüm kas dokusu gibi vajinanın da esnekliğini bozan durumlardır.

Spor yaparak kol ve bacak kasları nasıl güçleniyorsa, kegel egzersizleri olarak adlandırılan vajina sıkılaştırma egzersizleriyle de vajina kasları güçlendirilebilir. Vajina kaslarını idrar yaparken hissedebilirsiniz; idrarı tutarken kasılır, yaparken gevşer. Zaman zaman tıpkı tuvalette idrar yapıyor gibi bu kasları tutup bırakarak, güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Yaşınız henüz genç, hiç doğum yapmamış ve vajina genişlemesi gibi bir probleminiz olmasa bile, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek idrar kaçırma problemine karşı da şimdiden önlem almak ve vajina kaslarınızı güçlendirmek için bu egzersizleri alışkanlık haline getirmeniz yerinde olur.

Bitkisel Ürünlerle Vajinanın Daralması Mümkün mü?

İnternet çağında bilgiye ulaşmak an meselesi ama ne yazık ki doğru bilgiye ulaşmak çok daha özenli bir çaba gerektiriyor, özellikle de konu insan sağlığı olduğunda. Hemen şimdi "vajina daraltan yiyecekler" şeklinde bir arama yapsanız, hiçbir bilimsel dayanağı olmayan ve bırakın yararlı olmayı son derece tehlikeli sonuçlar doğuracak reçetelerin verildiği yüzlerce sonuçla karşılaşırsınız.

Vajinanın genişlemesinin sebebi, vajinayı oluşturan bağ dokunun zayıflaması ve kasılıp gevşeme işlevini yerine getirememesidir. Hiçbir bitkisel ürün ne yiyerek, ne içerek, ne sürerek ne de buharıyla, kasları kuvvetlendirecek bir güce sahip değildir. Eğer öyle bir ürün olsaydı, vücut geliştirmeyle ilgilenen sporcular saatlerce antrenman yapmak yerine bu sebze, meyveleri yiyerek six pack yapabilirlerdi.

Bitkisel besinler genel vücut sağlığımız için son derece faydalı ve gerekli. Bunları yiyerek ya da içerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, hastalıklardan korunabilirsiniz. Fakat örneğin, bir C vitamini deposu olan limonla vajina daraltma mümkün değildir. Hele bir de limonu dilimleyerek ya da suyunu sıkarak vajinaya sürmek, içeri sokmak; geçen yüzyıl için bile ilkel sayılacak bir uygulama.

Kadın üreme sisteminin, en dışta bulunan dudaklardan ve vajinadan başlayarak kendine özgü doğal bir ortamı, florası vardır. Kendi salgıladığı sıvılarla kendini temizler, mikroplardan korur. Bir tıp doktoru tarafından tavsiye edilmeyen hiçbir şey vajinaya sürülmez, içine sokulmaz. Temizlik için kullanılan sabun bile vajinanın pH dengesini bozarak tahrişlere açık hale getirir, kendini koruma özelliğini bozar ve zararlı mikroorganizmaların yerleşmesi için uygun zemin yaratır. Bundan sonra meydana gelen enfeksiyonlar da başta kısırlık olmak üzere çok daha kötü sonuçlar doğurur. Dolayısıyla rahim daraltan şifalı bitkiler önerileri, rahim bölgesini sıkılaştırmaktan ziyade istemediğiniz problemlerle karşılaşmanıza sebep olabilir.

Youtube


En Çok Aranan Haberler