HABER

DSP hükümet'ten çekilmiyor

Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'nin içinde bulunduğu ortamda hükümet değişikliği sorumluluğunu üzerlerine alamayacaklarını vurguladı.

DSP hükümet'ten çekilmiyor

Ecevit, ANAP liderinin önerisinin ardından partisinin genel merkezinde, parti kurmayları ile toplantı yaptı. Toplantının ardından, gazetecilere açıklamada bulunan Ecevit, Yılmaz'ın mesajını aktardı. Ecevit, AB uyum yasaları konusunda MHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasından dolayı Yılmaz'ın rahatsızlığını dile getirdiğini ve buna tepki gösterdiğini belirterek, Yılmaz'ın MHP'nin bu girişiminden sonra bugünkü hükümetin bir seçim hükümeti bile olarak devam etmesi konusunda sakınca gördüğünü kendisine ilettiğini söyledi. Herhangi bir parti grubunun veya hükümet üyelerinin yasal değişiklikler konusunda Anayasa Mahkemesi'ne başvurabileceklerini vurgulayan Ecevit, "Bunda yadırganacak bir taraf yoktur fakat Sayın Yılmaz bunu büyük bir olay haline getirdi. Tabii kendi takdirleridir" dedi. Yılmaz'ın kendisine 'Hükümetten çekilmeli miyim?' diye sorduğunu kaydeden Başbakan Ecevit, bu konuyu parti yetkilileri ile görüştüklerini ve şu aşamada hükümetten çekilmelerinin doğru olmayacağına karar verdiklerini bildirdi.

Ecevit, "Türkiye çok hassas bir dönemden geçiyor. Erken seçim yapılacak. Bundan bir buçuk ay kadar sonra sandığa gidelecek. Böyle bir ortamda biz hükümet değişikliğinin sorumluluğunu üstümüze almayı kabul edemeyiz. Eğer hükümete talip olanlar varsa onlar ellerinden geleni yapabilirler. Bizim karışma hakkımız olmaz. Bu görevde çoğunluktan çok düşük bir oy durumuna düşmüş olmamıza rağmen hükümette kalışımız bizim kendi tercihimiz değil, biz baskı yoluyla bunu yapmadık. Diğer partiler seçime gidilirken bizim hükümetin başında bulunmamızı uygun buldular" dedi.

Ecevit, partizanlıktan uzak bir şekilde hükümetteki görevlerini sürdürdüklerini ifade ederek, "Bizi başkaları indirebilir. Bunun için ellerinde yetki bulunanlar vardır. Fakat biz bunun sorumluluğunu üstümüze alamayız. Çünkü özellikle ekonomimiz önemli bir dönemden geçiyor. Seçim ortamına girildiği halde ve bu tür sabotajlarla karşılaşıldığı halde hükümetimizin çok dikkatli, uyumlu tutumu sayesinde ve özellikle DSP'nin gösterdiği duyarlılık nedeniyle ekonomi iyileştirme sürecine girmiştir" diye konuştu.

Ecevit, basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı. Ecevit, 'Sayın Yılmaz çekilirse hükümet devam edecek mi?' Siz böyle bir hükümetin seçim hükümeti de olsa devamını içinize sindirebilecek misiniz?' sorusuna, seçime kadar bir buçuk aylık bir zaman bulunduğunu belirterek, "Diyelim ki biz istifa ettik. Seçimlere kadar ne olacak? Nasıl olacak? Hükümet bile kurulamaz bu kadar kısa süre içinde. Ve tabii ekonomi alt üst olabilir. Biz bunun sorumluluğunu üstümüze almıyoruz" cevabını verdi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici'nin uyum yasaları nedeniyle Başbakan Ecevit ve Adalet Bakanı hakkında PKK'ya yardım ve yataklık iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağı yönündeki sözlerinin hatırlatımlası üzerine Ecevit, "PKK'ya nasıl yardım ediyormuşuz anlamadım. Apo'yu Türkiye'ye getiren biziz. Getirip adaletin pençesine teslim eden kimdir. Biziz. Heralde Sayın Yahnici de bunu bilir ama böyle bir seçim popülizmi içinde bu kadar saçma sapan şeyler bile maalesef söyleniyor" değerlendirmesinde bulundu. 3 hükümet ortağı partinin 3.5 yıl boyunca uyum içinde çalıştıklarını vurgulayan Ecevit, bu tür sözlerin seçim popülizminden kaynaklandığını söyledi. Ecevit, ANAp lideri Yılmaz'ın MHP ile ilgili endişelerini paylaşıp paylaşmadıklarının sorulması üzerine, "Hayır kesinlikle. Bu nedenle AB ile ilişkilerimizin sekteye uğrayacağına ihtimal vermiyorum. Başka nedenler olabilir. Bir takım olumsuzluklar olabilir. Fakat hükümet ortağının uygun bulmadığı bazı Anayasa değişiklikleri için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdular diye bunalım çıkmaması gerekir" dedi. Ecevit, seçime kısa bir süre kala hükümet değişikliği istemenin akıl ve mantıkla bağdaşır bir davranış olmadığını ifade etti. Ecevit, 'ANAP hükümetten çekilirse ne olur?' sorusuna, "Onu ANAP Genel Başkanı'na sorun" karşılığını verdi. Ecevit, 'Sayın Yılmaz'ın bu önerisi baraj altında kalma endişesinden kaynaklanıyor olabilir mi? Sizin böyle bir endişeniz var mı?' sorusu üzerine, "Bizim böyle bir kaygımız yok fakat kaygımız olsa bile biz hiç bir zaman ilkelerimizden ayrılmayız. Biz hiç bir zaman ilkelerimizden ayrılmadık. Ama ANAP'ın tavrında bunun etken olup olmadığını siz kendiniz takdir edebilirsiniz" değerlendirmesinde bulundu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler