Dudak dolgusu ile dikkat çeken gülüşler

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Türkyılmaz, dudak dolgusu hakkında konuştu.

Dudak dolgusu ile dikkat çeken gülüşler

Etkileyici dudaklara sahip olmak yüz hatlarının ön plana çıkmasında, kişinin daha genç gözükmesinde ve estetik açıdan kusursuz bir görünüme sahip olmasında oldukça etkilidir. Yüz hatlarına uygun bir dudak görüntüsü kişiyi çok daha genç ve çekici göstermenin kolay yollarından birisidir. Kalınlığı, belirginliği, alt ve üst dudağın birbirine olan oranı, burun ve dişlerle olan bütünselliği ve hareket fonksiyonlarıyla yüze güzellik katmadaki başlıca faktörlerden birisidir dudaklar. Kolay bir şekilde uygulanan ve kişinin günlük yaşantısını kesinlikle etkilemeyen dudak dolgusu uygulaması ile sadece birkaç dakika içerisinde ifadenizin değiştiğine şahit olabilirsiniz.

Neden dolgu uygulaması?

Dolgu uygulamalarında, hem çok kolay uygulanabilir olması hem de komplikasyon yapabilme ihtimalinin çok daha düşük olması nedeniyle sıklıkla hyalüronik asit bazlı dolgular tercih edilmektedir. Hyalüronik asit insan vücudundaki hücre yapısında bulunan bir maddedir. Bu nedenle dolgu malzemesi olarak kullanıldığı zaman vücuda kolayca uyum sağlar.

Eskiden uygulanan silikon içerikli kalıcı dolgu yöntemleri yarattıkları komplikasyonlar sebebiyle günümüzde uygulanmamaktadırlar.
Kişinin kendinden alınan yağı bir takım işlemlerden geçirerek uygulanan yağ dolgusunu da pratik olmaması, yağın homojen şekilde verildiği yerde kalmaması ve buna bağlı asimetrilere yol açabilmesi sebebiyle ben tercih etmemekteyim.

Dudak Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu uygulaması aslında gün içerisinde istediğiniz zaman yaptırabileceğiniz ufak bir işlemdir. Uygulama ortalama olarak 15 dakika içerisinde tamamlanmış olur. Uygulama hızlı ve kolay olsa da sadece öncesinde ne tür bir şekillendirme yapılacağına karar verilmesi gerekir. Her yüz tipine göre özelleştirilmiş dolgu uygulamaları ile tam olarak kişinin ihtiyaç duyduğu şekillendirme yapılmaktadır. Dudağın hacmini arttırma, dudak kontürünü belirginleştirme ve dudak kalbine şekil verme bu işlemlerin başlıcalarıdır. Kişinin ihtiyacına göre yapılması gereken işleme karar verildikten sonra anestezik krem ile dudak uyuşturulur ve dolgu uygulaması tamamlanır. Dolgular lokal anestezik madde de ihtiva ettiğinden oldukça acısız bir işlemdir.

Dudağın kanlanması diğer dokulara oranla yüksek olduğu için yapılan işleme bağlı ödem dolgu yapılan diğer bölgelere oranla daha fazla olmakta ve daha uzun kalmaktadır. Ben önlem olarak hastalarımın dolgu işleminden sonra sosyal olarak kendilerine birkaç gün vakit ayırmalarını tavsiye etmekteyim. Bu sebeple işlemden hemen sonra buz uygulaması önem arz etmektedir.
Hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı kişiden kişiye farklılıklar göstermekle birlikte ortalama 6-12 ay arasında olmakta, yapılan tekrarlarla bu sürenin daha da uzadığı görülmektedir.

Op. Dr. Burak Türkyılmaz
** Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif
Cerrahi Uzmanı
www.drburakturkyilmaz.com
https://www.instagram.com/drturkyilmaz

**

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler