HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

e-Devlet mezuniyet belgesi sorgulama: e-Devlet’ten mezuniyet belgesi nasıl alınır? Mezuniyet belgesi e-Devlet’ten alınır mı?

Gerek çalışma hayatına katılmak için gerekse askerlik gibi vatani bir görevi yerine getirebilmek için bazı evraklara ihtiyaç duyulabilmektedir. Mezuniyet belgesi de bu önemli evraklardan biridir. Günümüzde dijital dünyanın gelişmesiyle birçok işlem online olarak yapılabilmektedir. Mezuniyet belgesi sorgulama işlemi de e-Devlet aracılığıyla yapılabilen online işlemler arasında bulunmaktadır. Peki, e-Devlet mezuniyet belgesi sorgulama nasıl yapılır ve mezuniyet belgesi nasıl alınır?

e-Devlet mezuniyet belgesi sorgulama: e-Devlet’ten mezuniyet belgesi nasıl alınır? Mezuniyet belgesi e-Devlet’ten alınır mı?

İçindekiler

  • e-Devlet mezuniyet belgesi sorgulama
  • e-Devlet’ten mezuniyet belgesi nasıl alınır?
  • Mezuniyet belgesi e-Devlet’ten alınır mı?

Günümüzde devlet hizmetleriyle alakalı birçok işlem, yetkili kurumlara gitmeye gerek kalmadan e-Devlet sistemi üzerinden çevrim içi olarak yapılabilmektedir. Bu işlemlerden biri de e-Devlet mezuniyet belgesi sorgulama işlemidir. Pek çok kişi bu sistem aracılığıyla kısa sürede mezuniyet belgesine ulaşabilmektedir. e-Devlet sorgulama yöntemleriyle tüm resmî işlemler kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

e-Devlet mezuniyet belgesi sorgulama

Bir eğitim kurumu veya okul başarıyla tamamlandığında bireylere yetki belgesi olarak bir resmî evrak verilir. Bu evrak, mezuniyet belgesi veya diploma olarak tabir edilir. Bununla birlikte bazı kişiler eğitimini bitirdikten sonra hemen diplomalarını alamayabilir. Böyle durumlarda da diploma yerine geçen geçici bir mezuniyet belgesi verilmektedir. Bu belge adından da belli olduğu üzere geçici olduğundan en fazla 6 ay kadar kullanılabilmektedir.

Günümüzde yaygın olarak bir işe başlamak veya askere gitmek için yetkili kurumlar tarafından mezuniyet belgesi talep edilmektedir. Bireyler bu belgeyi bitirdikleri eğitim kurumuna gitmeden e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden kolayca alabilir. Kişiler liseden mezunsa e-Devlet lise diploması sorgulama işlemini yapabilir. Henüz asıl diploma alınmamışsa da geçici mezuniyet belgesi e-Devlet üzerinden sorgulanabilir.

e-Devlet’ten mezuniyet belgesi nasıl alınır?

Devlet ile alakalı hizmetlerden kolay bir şekilde faydalanmanın en kestirme yolu e-Devlet Kapısı uygulamasını kullanmaktır. Günümüzde birçok kişi bu uygulama aracılığıyla çeşitli resmî işlemlerini yapabilmektedir. Bu işlemlerden biri e-Devlet diploma sorgulama işlemidir. e-Devlet ilkokul diploma sorgulama işlemleri için izlenmesi gereken ilk adım e-Devlet uygulamasına giriş yapmaktır. Ardından izlenmesi gereken adımlar ise genel olarak şu şekildedir:

  • e-Devlet Kapısı uygulamasına giriş yaptıktan sonra bir ekran açılacaktır.
  • Açılan ekranın üst bölümünde bir arama çubuğu mevcuttur.
  • Arama çubuğuna “eğitim” yazdığınızda birçok farklı seçenek karşınıza çıkacaktır.
  • Bu seçenekler arasından e-Devlet ortaokul diploma sorgulama kısmına tıklayarak diploma bilgilerine ulaşılabilmektedir.
  • Ayrıca diplomaya ulaştıktan sonra çıktısı da alınabilmektedir.

Mezuniyet belgesi e-Devlet’ten alınır mı?

Çalışma hayatına atılma veya askere gitme gibi durumlarda gerekli olarak evraklardan biri mezuniyet belgesidir. Bu noktada lise mezuniyet belgesi e-Devlet’ten alınır mı konusu gündeme gelebilir.

e-Devlet Kapısı uygulaması üzerinden kolay bir şekilde diploma sorgulama işlemi yapılabilir. Ancak mezuniyet tarihi 2008 senesinden önceyse sorgulama işlemine izin verilmez. Bu sistem içerisinde diploma sorgulama işlemleri 2008 yılından sonrasını kapsamaktadır. e-Devlet üzerinden sorgulama yapan bireyler diplomalarına ulaştıkları taktirde bu belgesi kullandıkları cihazlara kolay bir şekilde indirebilir. Bu bağlamda mezuniyet belgesi pdf nasıl alınır konusu önem kazanır.

Diploma bilgilerinin yer aldığı sayfa açıldığında sağ üst kısımda “barkodlu belge oluştur” butonu bulunur. Bu butona tıklandığında diploma hazırlanır ve pdf olarak indirebilir hâle gelir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler