HABER

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine giriş yapmanın yöntemi

Öğrenciler hakkında bilgi girişi yapan öğretmenler e-Okul'dan faydalanıyor. Öğretmenler tarafından kullanılan e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine giriş yapmanın yolları haberimizde...

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine giriş yapmanın yöntemi

Ülkemizde artarak yayılmakta olan internet kullanımı ile internet üzerinden yapılmakta olan online işlemler de yaygınlaşmıştır. Birçok işlemi internet aracılığı ile kolay ve hızlı bir şekilde yapmak mümkündür. İnternet üzerinden yapılmakta olan bir diğer işlem ise E-Okul sistemidir. 2007 senesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmete girmiştir. Herhangi bir öğrencinin okul kaydından başlayıp, mezun olduğu tarihe kadar olan bütün süreç içerisinde uygulanmakta olan bir sistemdir. E-Okul uygulaması Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmekte olan bir sistemdir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılmış olan bu sistemden; devlet ve özel ilköğretim okulları, özel eğitim kurumları, anaokulları, ortaöğretim kurumları yararlanmaktadır. Bu sistem sayesinde öğretmenler, veliler, öğrenciler, yöneticiler, çok kolay ve hızlı bir şekilde işlemlerini yapabilmek mümkün olacaktır. Bu sistemde birçok işlem yapmak mümkün olacaktır. Örneğin; öğrenci kaydı, not işlemleri, sınav bilgileri, nakil işlemleri, devamsızlık işlemleri, yapılacak olan sınav başvuru tercih gibi birçok işlemi yapabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın sunmuş olduğu E-Okul'da iki farklı çeşit uygulama vardır. Bu uygulamalardan bir tanesi veli ve öğrencilerin girebildiği E-Okul veli bilgilendirme sistemi, bir diğeri ise sadece yöneticilerin ve öğretmenlerin giriş yaptıkları E-Okul yönetim bilgi sistemidir.

E-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapmanız için E-Okul sitesine internet üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapabilmeniz için öğrencinin TC. kimlik numarasını ve okul numarasını ve güvenlik kodunu doğru ve eksiksiz bir şekilde istenilen boşluğa yazdıktan sonra giriş yazısına tıklamanız gerekir. Böylece E-Okul sistemine giriş yapmış durumda olacaksınız. E-Okul'a giriş yaptıktan sonra öğrenciniz ile ilgili bütün bilgileri buradan güncel bir şekilde takip etmiş olacaksınız. Bilgilerden bazıları; devamsızlık bilgisi, not bilgileri, proje ödevi, karne notları, diploma notu'dur. Her gün düzenli bir şekilde güncellenmekte olan sistemde öğrencinizin devamsızlık bilgisini takip etmeniz mümkün olacaktır. E-Okul yönetim bilgi sistemi ise sadece ve sadece yöneticilerin ve öğretmenlerin giriş yapabildikleri bir sistemdir. E-Okul yönetim bilgi sisteminden yararlanmanız için Milli Eğitim Bakanlığı altında çalışmakta olan öğretmen veya yönetici olmalısınız. E-Okul sistemi geldiği tarihten bu yana öğretmenler, öğrenciler ve veliler çok rahat bir şekilde işlemlerini yapabilmektedirler. Okul yöneticileri bu sistem sayesinde öğrencilerin nakil işlemlerini, kayıt işlemlerini, kayıt yenileme işlemlerini, kayıt silme işlemleri gibi birçok işlemi kolay bir şekilde yapabilmektedirler. Öğretmenler ise E-Okul yönetim bilgi sistemi sayesinde öğrencilerin notlarını, proje ödevlerini, devamsızlık bilgilerini, puanlarını, karne notları gibi birçok işlemini E-Okul yönetim bilgi sistemi ile çok kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmektedirler. Öğretmenler ve yöneticiler sisteme giriş yapmaları için E-Okul web adresine girerek bu sistem üzerinde kullanıcı adı ve kendilerine özel bir şifre ile giriş yapmaları mümkün olacaktır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler