KADIN

Egzersiz Yaparken Süt İçin!

Egzersiz Yaparken Süt İçin!

Süt kemiklerinizin güçlenmesini sağlayan ana besleyicilerden biridir.

Sue Gilbert

İster yüksek kondisyonlu atlet olun, isterseniz sadece formda kalmaya, birkaç kilo vermeye çalışan biri olun kalsiyum kritik bir beslenme aracıdır. Süt kemiklerinizin güçlenmesini sağlayan ana besleyicilerden biridir.

Süt – Orjinal spor içeceği
Egzersiz reçetenize kalsiyum ekleyerek seçtiğiniz sporda amatör ya da profesyonel olarak başarılı olmamanız için bir neden yok.

• Süt kalsium almak için bir numaralı yoldur.
• Süt diğer yiyeceklerdeki kalsiyumun emilimi için de gerekli magnezyum, D vitamini ve fosfor içerir.
• Süt aynı zamanda iyi bir riboflavin kaynağıdır.
• Süt kasların yakıtı olan karbonhidrat ve kas zararlarını tedavi eden protein içerir. Bu nedenle egzersizlerde oldukça çok tercih edilir.
• Süt enerji kaynağıdır. Karbonhidratla kasların ihtiyacı olan glikojen yakıtını sağlar. Kasların inşası ve tamiri için protein sağlar ve kaybedilen suyu tamamlar.
Kaslar için kalsiyum
Kalsiyum kasların doğru düzgün çalışmasını sağlar. Kas kasılması için kalsiyum en önemli mineraldir. Kalbiniz vücudunuzdaki en önemli kastır ve kalsiyum da düzenli atışını sağlar. Kas kasılmalarının arkasında, kasların büyümesi ve gelişmesi için kalsiyuma ihtiyaç olduğu anlaşılır. Kalsiyum sizi kas kramplarından koruyabilir, egzersiz ve aşırı efor sonrası kas kramplarından sizi koruyabilir.
Kalsiyum için egzersiz
Kalsiyum kemiklerin ve kasların gelişimi, yapısını koruması için önemlidir. Kalsiyum egzersiz önemli olduğu kadar egzersiz de kalsiyum için önemlidir.
Egzersiz kalsiyumun emilimini sağlar, egzersiz yapmamak kalsiyumu azaltabilir. Bu nedenle yatan hastalar ya da tekerlekli sandalyede olanlar kemik erimesi sorunu yaşayabilirler.

Niçin? Çünkü egzersiz yapmazsanız günde kaç bardak süt içtiğinizin bir önemi yoktur. Siz kemiklerinizi çalıştırmadıkça ekstra kalsiyum depolanmaz. Kemikler kaslar gibidir. Kemikler canlıdır, büyümesi ve gelişimi için kemiklerimizi çalıştırmanız gerek. Doğru düzgün bir beslenme, düzenli egzersiz kemikleir güçlendirir ve korur.


Egzersizi dikkatli seçin
Egzersizin kemiklere yararlı olanları faydalıdır. Egzersiz kilonuzu artırmalı ya da formda kalmanıza yardımcı olmalı. Koşu ya da jogging yürüyüşten daha iyidir. Voleybol ya da tenis yüzme ya da bisiklet çevirmeden daha iyidir. Şiddetli, ağır egzersizler kaslanmayı artırır. Kaslanma kemiklerin üzerindeki ağırlığı artırır, kemikleri strese sokar, kemikleri kuvvetlendirir. Ağırlık kaldırma ve koşu kas ve kemik kombinasyonunu yükselten iyi egzersizlerdir.

Egzersizin önemi yıllarla artar
Yaşla beraber kaslarımız zayıflar, bu kemik erimesine kadar gider çünkü iskeletimizi dengede tutan bir sistem vardır. Bu kaybı önlemek için en iyi yol düzenli olarak egzersiz yapmaktır, üç veya daha fazla bardak düşük yağlı süt içmek kemikler için gerekli kalsiyum ihtiyacını karşılar.

Sürekli yapın
Egzersizden kaydedeğer bir fayda için egzersiz ve kalsiyum alımını yükseltmeniz gerekir ve devamlılık şarttır. Birkaç ay düzenli egzersiz yapmak ve en yüksek kalsiyum alımı kemik yoğunluğunu artırır. 30 ile 60 dakika arasında haftada 3 gün ya da daha fazla gün egzersiz yapmak için bir günde 1200 mg kalsiyum almak en iyi kambinasyondur. Hormon terapi tedavisi osteoporozdan korunmanıza yardımcı olur. Bu tür hormonların yan etkileri olabileceği için ilaçları kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekebilir.

Aşırı yapmayın
Yüksek kondisyonlu atletler, özellikle kadınların, gerekenden daha fazla egzersiz yapmak konusunda dikkat etmek gerekir. Uzun süreli aşırı egzersiz vücudunuzdaki yağı azaltır, östrojen hormonunu ve menstrual (adet döngüsü) döngüyü azaltır. Bu durum amennorhea olarak bilinir. Östrojen azalması ileride osteoporoza yakalanma riskini artırır, hatta antreman sırasında kemik kırılmaları bile görülebilir. Amenorhea, birkaç yıl içinde kemik kaybına neden olabilir.

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.