HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İMAMOĞLU DAVASINDA KARAR ÇIKTI! İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu DAVA SONUCU nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı dava duruşması sona erdi. Son duruşmada savcı mütalaasını açıklarken, İmamoğlu için 4 yıl 1 ay hapis cezası istediği gündeme gelmişti. Dün görülen davada çıkan karara göre İmamoğlu, 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı Peki, Ekrem İmamoğlu dava sonucu ne? İşte tüm merak edilenler...

İMAMOĞLU DAVASINDA KARAR ÇIKTI!  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu DAVA SONUCU nedir?

YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesi ile yargılanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun davasına bugün görüldü. 31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesinden sonra YKS üyelerine hakaret suçlamasıyla yargılanan İmamoğlu davasında savcı mütalaasını tekrarladı ve İmamoğlu hakkında 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası talep etti. İBB Başkanı İmamoğlu için kritik gün geldi. Dün mahkeme kararını açıkladı. Peki, Ekrem İmamoğlu davası ne ile sonuçlandı? İşte detaylar...

İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU DAVASI SONA ERDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun davası 14 Aralık 2022 tarihinde saat 11.00'de başladı ve Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

EKREM İMAMOĞLU MAHKEME KARARI NE OLDU?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK başkan ve üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. İmamoğlu hakkında siyasi yasak kararı verildi.

ekrem-imamoğlu1

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Bu karar İstinaf Mahkemesi'ne gidecek. İmamoğlu'na verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası onanırsa Yargıtay'a gidecek. Yargıtay'ın da kararı onaması durumunda İmamoğlu siyasi yasaklı olacak. Karar sonrası İmamoğlu cezaevine girmeyecek.

EKREM İMAMOĞLU ÇAĞRIDA BULUNDU

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "16 milyon İstanbullunun evi Saraçhane’dir. İstanbul ve Türkiye, iradesine daha önce nasıl sahip çıktıysa bugün de çıkacaktır. Karar ne olursa olsun, kâh sevincimizi kâh irademizi göstermek adına herkesi saat 16.00’da Saraçhane’ye davet ediyorum" dedi.

'SİYASİ YASAK' GELEBİLİR DENMİŞTİ

Hakkında 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası talep edilen İmamoğlu, kendisine iki yıldan fazla bir ceza verilmesi halinde ‘‘siyaset yasağı’’ ile karşı karşıya kalabileceği ön görülmüştü. Dava sonrası İmamoğlu'na hakkında siyasi yasak kararı verildi.

ı Ekrem İmamoğlu2

EKREM İMAMOĞLU NEDEN YARGILANDI?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 4 Kasım 2019’daki "31 Mart seçimini iptal ettirenler ahmaktır" sözleri nedeniyle İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırladı.

Cumhuriyet savcısı, Ekrem İmamoğlu'nun "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret" suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılmasını talep etti. Mütalaada, İmamoğlu hakkında 'siyasi yasak' anlamına gelen Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) 53. maddenin uygulanması da istendi.


ChefGPT


En Çok Aranan Haberler