HABER

El Kaide buna da çözüm buldu

El Kaide Batılı hedefleri vurmak için militanların vücuduna ameliyatla bomba yerleştirmeyi planlıyor.

El Kaide buna da çözüm buldu

Vücut tarayıcılarının bu teknolojiyle, bombayı yakalama şansı bulunmuyor.

HAVAALANLARINDA KORUMA SIKLAŞTIRILDI

Terör örgütü El Kaide, ABD'de Dünya Ticaret Merkezi'ne saldırıyı uçaklarla gerçekleştirmişti. Son olarak bir El Kaide militanı ABD uçağını havaya uçurma girişiminde bulundu ancak başarılı olamadı.

ABD VE HOLLANDA KULLANMAYA BAŞLADI

El Kaide militanlarının uçaklarla saldırı girişimlerini önlemek için ABD ve Avrupa'da vücut tarayıcıları gündeme geldi. ABD ve Hollanda gibi ülkeler vücut tarayıcılarını havalimanlarında kullanmaya başladı.

El Kaide de vücut tarayıcılarını atlatmak için yeni yöntemler arıyor. İngiliz istihbarat örgütü MI5, El Kaide'nin İngiltere'ye karşı saldırı gerçekleştirmek için patlayıcı maddeleri, ameliyatla militanların içini yerleştireceği istihbaratına ulaştı. Eğer bombalar ameliyatla militanların içine yerleştirilirse, şu anki teknolojiyle vücut tarayıcılarının bunu fark etmesi mümkün görünmüyor.

İSTİHBARAT ARAPÇA SİTELERDEN ELDE EDİLDİ

İngiliz istihbarat örgütü MI5, El Kaide'nin militanların içine bomba yerleştirme planını, Arapça yayın yapan El Kaide internet sitelerinde yapılan konuşmalarda öğrendi. Bir İngiliz istihbarat üyesi, "Eğer teröristler vücutun içine bomba yerleştirme üzerine konuşmaya başladıysa, bunu önlemek için bizim de şimdiden planlar hazırlamamız gerekiyor" dedi.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK

Uzmanlara göre, bu bombalar şöyle patlatılacak. Pentaeritritol Tetranitrat yani PETN adı verilen plastik patlayıcılar, bir cerrahi müdahale ile vücudun değişik yerlerine yerleştiriliyor. Bu yaraların kapanması ise birkaç haftayı buluyor. Daha sonra bu maddeye dışarıdan Triaseton Triperoksit (TATP) sıvı maddesi enjekte edildiğinde, ortaya büyük bir patlama çıkıyor.Teröristler, bu maddeyi derilerinin üstünden enjekte edebilir.

Geri Dön