HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

El Kaide'nin milyonlarca doları var

Amerika Birleşik Devletleri'ne düzenlenen 11 Eylül saldırılarının sorumlusu olarak kabul edilen Usame bin Ladin liderliğindeki terör örgütü El Kaide'nin kasasında dünya çapında engelleme çalışmalarına rağmen onlarca milyon dolar olduğu bildirildi.

El Kaide'nin milyonlarca doları var

Washington Post gazetesinin Birleşmiş Milletler raporuna dayanarak verdiği habere göre, örgütün, Bin Ladin'in kişisel mal varlığından ve bazı eylemler sonucu ele geçirilen paraları kendi kasasına aktarmaya devam ettiği belirtildi. BM El Kaide'yi gözleme grubunun hazırladığı 43 sayfalık raporda, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya'dan örgütü destekleyen gruplar sayesinde kasaya aktarılan meblağın 30 milyon dolar olduğu ve zaman zaman bu miktarın 300 milyon dolara kadar yükseldiği kaydedildi.

Örgütün, kimliği bilinmeyen kişilerin adıyla Dubai, Hong Kong, Londra, Malezya ve Viyana gibi şehirlerde banka hesapları olduğu belirtildi, örgüte yapılan özel bağışların hala devam ettiğinin sanıldığı ifade edildi.

11 Eylül saldırılarının ardından ABD ve diğer BM ülkeleri örgütün üyelerine ve destekçilerine ait olduğu sanılan 112 milyon dolarlık bir meblayı dondurmuştu.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler