KADIN

Elinize Almadan Önce Bir Daha Düşünün: Son Dönemin Furyası Stres Çarkları Yasaklandı

Elinize Almadan Önce Bir Daha Düşünün: Son Dönemin Furyası Stres Çarkları Yasaklandı

Piyasaya çıktığı günden beri çocuklar ve gençler arasında hızla yayılan stres çarkları peynir ekmek gibi satıyor. Ancak bir anda popüler olan bu oyuncağın stresi azaltmaya yardımcı olup olmadığıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Stres çarkı kızına oyuncak yapmak isteyen bir kadın tarafından icat edildi

Stres çarkı ilk kez Florida'da yaşayan Catherine Hettinger tarafından 1997 yılında icat edildi. Yaşadığı rahatsızlıktan dolayı kızıyla pek fazla vakit geçiremeyen kadın, stres çarkını icat ederek kızının keyifli vakit geçirebilmesini amaçlamıştı.

Ancak Catherine son dönemin furyası stres çarkından bir kuruş bile kazanamadı

Oyuncağı bulduğunda patentini alan Catherine Hettinger, 2005 yılında süresi biten patentini ekonomik problemler nedeniyle yenileyemedi. Yaklaşık 400 Dolar olan ücreti ödemeyen Catherine Hettinger, artık patent sahibi olmadığı için satılan stres çarklarından bir kuruş bile kazanamıyor.

Stres çarklarının insanları günlük hayatın stresinden ve sıkıntısında uzaklaştırdığı iddia ediliyor

Yandan döndürülüp ortadan tutularak kullanılan stres çarklarının insanların gündelik hayattaki stres seviyesini azaltmalarına yardımcı olduğu söyleniyor.

Fakat bazı gençler bu "modern zaman tesbihi"nin daha çok strese yol açtığını söylüyor

Bazı gençler stres çarklarını döndürmeye başladıklarında "Niye istediğim gibi dönmedi!" diye düşünürken veya hareketi izlerken strese girdiklerini söylüyorlar. Uzmanların görüşü ise eğer stres çarkı alışkanlık haline geldiyse veya bağımlılık yaratmaya başladıysa derhal kullanımının bırakılması gerektiği yönünde.

Çocukların dikkatini dağıttığı gerekçesiyle bazı ülkelerde yasaklandı

Stres çarkları ABD'nin bazı eyaletleride, İngiltere'de ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde özellikle okul çağındaki çocukların dikkatinin dağılmasına yol açtığı gerekçesiyle yasaklandı.

Okuyucu Yorumları1 yorum
  • 0 Oy
    Bizim ülkemizde adam, Sırf bu çarklardaan oluşan dükkan açtı yaa. :D

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.