Emine Erdoğan, 'barış elçisi' oldu

Emine Erdoğan, 'barış elçisi' oldu

ANKARA (İHA) - Dünya tarihinin en hazin sayfalarından birinin yazıldığı Çanakkale Savaşı'nın bu yılki anma törenlerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan damgasını vuracak.

'Barış elçisi' olan Emine Erdoğan, Çanakkale Savaşı'nda şehit düşen 7 askerin bugün yaşayan yakınları ile Anzak ve İngiltere'den de Çanakkale'de hayatını kaybeden 16 askerin yakınlarını önce Ankara'da, ardından Çanakkale'de ağırlayacak. Emine Erdoğan, 'barış elçisi' olarak tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajları
verecek.

Emine Erdoğan, Çanakkale Savaşı'nın bu yılki anma törenlerinde önemli bir etkinliğe evsahibi yapmaya hazırlanıyor. Çanakkale Savaşı'nda hayatını İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelandalı 16 askerin yakını ile şehit düşen 7 askerin bugün yaşayan yakınları Emine Erdoğan'ın evsahipliğinde biraraya gelecek. 17-18 Mart 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 'Barış Elçileri' toplantısının ilk ayağı AK Parti Genel Merkezi'nde yapılacak. Türk ve dünya kamuoyunun dikkatini 'milletlerin kardeşliği'ne çekmeyi amaçlayan programa, Çanakkale Savaşı'na katılan Avustralya, İngiltere, Fransa, Yeni Zelanda ve Kanada'nın büyükelçileri de katılacak. Etkinliklere, aralarında son Çanakkale Gazisi ve yaşadığı dönemde 'en yaşlı gazi' olan Hüseyin Kaçmaz'ın anısına oğlu Turgut Kaçmaz da yer alıyor. 'Dünyanın en yaşlı gazisi' olan Hüseyin Kaçmaz, 10 Eylül 1994 tarihinde Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Kestaneci köyünde 110 yaşında vefat etmişti.

KAYISI HOŞAFI VE ÇAVDAR EKMEĞİ İKRAM EDİLECEK

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve AK Parti'nin Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen'in açılış konuşmalarıyla başlayacak programda Çanakkale Savaşı'nı kaleme alan 'Savaşın Kadınları'nın yazarı Zümrüt Sönmez, 'Çanakkale Ruhu'nun yazarı Halil Avcı ve 'Çanakkale Mahşeri'nin yazarı Mehmet Niyazi Özdemir de birer konuşma yapacak. Çanakkale Savaşı'nı konu alan TRT yapımı 'Kınalı Kuzular' belgeselinin özet gösterimi ile 'Dur Yolcu' dizisi ekibinin tiyatro gösterisinin ardından, 'Çanakkale Şehitlerini Anma Sergisi'nin açılışı yapılacak. Burada konuklara, Çanakkale cephesi gerçeğine uygun olarak kayısı hoşafı ve çavdar ekmeği ikram edilecek.

EMİNE ERDOĞAN, BARIŞIN SİMGESİ OLAN ZEYTİN AĞACI DİKECEK

'Barış elçileri' programının ikinci ayağı ise 18 Mart 2008'de Çanakkale'de gerçekleştirilecek. Çanakkale destanının yazıldığı Conk Bayırı, Anzak Koyu ve 57. Alay Şehitliği gibi anlamlı yerleri ziyaret edecek olan Emine Erdoğan ile asker yakınları, Şehitler Abidesi'nde 'barışın simgesi' zeytin ağacı dikecek. Ezineli Yahya Çavuş Şehitliği, İngiliz Anıtı, Seyit Onbaşı Namazgah Tabyaları ve Kilitbahir Kalesi'nin ziyaretiyle devam edecek olan 'Barış elçileri' programı, Çanakkale Savaşı'nı anlatan "Dur Yolcu" dizisinin galasıyla sona erecek. AK Parti, yine evsahipliğini Emine Erdoğan'ın yapacağı bu ikinci etkinlik için 170 kişilik uçak kaldıracak.