En doğal hakları! Çocuklarınızın doğayla buluşmasına, gökyüzünü görmesine izin verin

Zaman değişiyor, çocukluklarımız dönüşüyor. 21. yüzyıl nesli önceki nesillerden daha fazla iç mekanda zamanda geçiriyor. The Environmental Protection Agency'e göre de çocuklar günlerinin yüzde 87’sini kapalı alanda geçiriyor. Ancak çocuğunuzun gelecekteki sağlık ve başarı şansını artırmak için yapabileceğiniz şeyler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Roots Early Learning Center kapısını yemyeşil kocaman bir bahçeye ve oyun alanına açıyor. Haydi açık havaya çıkalım, çocuklara neler sağladığına bakalım.

En doğal hakları! Çocuklarınızın doğayla buluşmasına, gökyüzünü görmesine izin verin

Sürekli büyüyen kentlerde, çocuklar günlerinin çoğunu gökyüzünü görmeyen kapalı kutularda geçiriyorlar. Aileler için yeşil ve çocuk dostu alanlar bulmak zorlaşıyor. Roots Early Learning Center kapısını yemyeşil kocaman bir bahçeye ve oyun alanına açıyor. Her çocuğun dışarıda olmaya, gökyüzünü görmeye, çimlerde yuvarlanmaya, toprağı eşelemeye hakkı var. İşte Roots Early Learning Center'dan Hilal Albayrak'ın kaleme aldığı yazıdan başlıklar ve açıklamaları.

GÜNEŞ

Vücudumuzun güneş ışığına ihtiyacı var. Güneş ışığı sayesinde, vücut D vitamini sentezler, kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirir, beyin sağlığını korur.

1

HAREKET

Çocuklar her gün aktif olduğunda ve oyun oynamak için açık havaya çıktığında kendi bedenlerinin, becerilerinin ve yapabilirliklerinin farkına varırlar, kendilerini geliştirirler ve dönüştürürler.

BECERİLER

Açık havada olma çocukların birçok gelişim alanını destekler. Açık havadaki çocuk, çoklu görev yapabilme, problem çözme, işbirliği yapma, planlama, önceliklendirme, sorun giderme, iletişim kurma ve fark etme gibi becerileri yaratıcılık, hayal gücü ve eğlenceyle birlikte deneyimler; dışarıda olmak, onlara bu önemli yaşam becerilerini uygulama fırsatı verir.

4

RİSK ALMA

Çocuklar risk aldığında neyi yapabildiklerini fark ederler, neler yapabileceklerine dair tahmin yürütürler. Risk almayı tekrarlamak onları cesur ve özgüveni yüksek bireyler haline getirir.

beceriler-1

SOSYAL OLMA

Çocuklar birlikte çalışmayı, iletişim kurmayı, arkadaş edinmeyi, paylaşmayı, başkalarına nasıl davranılacağını yapılandırılmış ortamlar yerine açık havada ve doğada doğallıkla deneyimlerler.

3

DOĞAYI SEVME

Çocuklar açık havada oynarken içinde yaşadığı dünyayı keşfetme fırsatı yakalar. Onun özelliklerini fark eder ve onu anlar. Dünyayı birçok canlıyla paylaştığını ve ona karşı sorumlu olduğunu bilir. Gezegenimizin geleceği çocuklarımıza bağlıdır; onunla uyumlu yaşamayı öğrenirler.

Detaylı bilgi almak ve bizi ziyaret etmek için aşağıdaki numaralardan iletişime geçebilirsiniz.

6

13


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler