Erdoğan: Terörle mücadele sürecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın kuzeyine yönelik olarak gerçekleştirilen kara herakatının siyasi sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu söyleyerek, "Bu noktada siyasi muhalefet sakın silahlı kuvvetlerimizi polemik içine çekmeye çalışmasın. Varsa söyleyecek sözü olan, varsa eleştirecek olan, onların siyasi muhatabı biziz" dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında Irak'ın kuzeyine yönelik sınır ötesi operasyonla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Harekatın başarıyla sonuçlandırıldığını, beklenen ve planlanan hedeflerin hasıl olduğunu kaydeden Erdoğan, "Türk ordusu kara kışta, gece karanlıkta ayakta bile durmanın zor olduğu bir coğrafyada fevkalade bir operasyon icra etmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu başarısı sadece zaman ve mekanın olumsuz şartlarından kaynaklanmıyor. TSK'nın başarısının önemli bir boyutu tek bir sivilin dahi burnunun kanamaması sivillere hiçbir zarar gelmemesidir. Bu duyarlılık, bu hassasiyet her türlü takdirin üzerindedir" dedi.

-"DAVUL ZURNAYLA DÖNÜLMEZ"-
Erdoğan, bu konuda bile muhalefet çevrelerinin istismarcı siyaset anlayışından vazgeçmediğini ifade eden Erdoğan, askeri birliklerin yurda dönmeleri üzerine yapılan ‘spekülasyonların' gerçeği yansıtmadığını aksine gerçeği örten yorumlar olduğunu söyledi.
Askerlerin yurda dönüşünün daha önce ilan edilmemiş bir tarihte gerçekleşmesinin yapılan işin tabiatı gereği olduğunu ifade eden Erdoğan, "Herhalde haber vererek, ‘dönüyoruz, döndük' davul zurnayla bunu bildirerek, en tehlikeli yoldan bir dönüş herakatı duyurulmaz. Bu işin güvenliği ve bunun icabı gereğidir" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, harekatın bitiş tarihini bildirilmemesini zaafmış gibi gündeme getirenlerin bilerek veya bilmeyerek Türkiye'nin terörle mücadelesine gölge düşürdüklerini savunarak, "Böylesine birlik ve beraberlik gereken bir milli meselelerde siyasi polemikler üretmek, haksız suçlamalarda bulunmak sorumluluk duygusuyla bağdaşmıyor. Sorumluluk sadece yönetenler, hükümetin yanı sıra bir ülkenin muhalefeti de, ana muhalefeti de, medyası da, sivil toplumu da bu tür konuda sorumluluk duygusuyla hareket etmelidir" dedi.

-"ALLAH BİZE BURADAN GELECEK OYU NASİP ETMESİN"-
Her ülkede partiler üstü tutulan meseleler olduğunu söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:
"Daha evvel de söyledim o zaman şartlar farklıydı şimdi bu şartlar altında bir kez daha söylüyorum. Allah bize buradan gelecek oyu nasip etmesin. Muhalefete, özellikle de Sayın Baykal'a sesleniyorum: Sayın Baykal, her şey parti siyasetinden ibaret değildir. Oy hesaplarının da üzerinde değerler var. Allah aşkına bunu ne zaman öğreneceksin. Hükümete muhalefet edelim diye şehitlerimize saygısızlık yapmayın. O kahramanlara haksızlık yapmayın. Defalarca söyledik ama bakıyorum da size bunu hala anlatamamışız. Sınır ötesi harekat öyle iç politika malzemesi yapılacak bir konu değildir. Seçmen tüketimi için veya gaz almak için yapılmaz. Orada kalınması gerektiği kadar kalınır. Hatta sizi susturmak için bile daha fazla kalamayız. Zaten her şartta konuşacak bir şey bulursunuz siz. Sınır ötesi harekat, askeri gerekçe ve ihtiyaçlara göre yapılır."
Silahlı Kuvvetlerin zor bir coğrafyada, ağır kış şartlarında hiç beklemediği anda terör örgütüne büyük darbe vurduğuna işaret eden Erdoğan, ordunun gidişinin de dönüşünün de terör örgütü için sürpriz olduğunu söyledi.

-"SİYASİ SORUMLULUK BİZE AİT"-
"Bu harekatın siyasi sorumluluğu bize aittir" diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu noktada siyasi muhalefet sakın silahlı kuvvetlerimizi polemik içine çekmeye çalışmasın. Varsa söyleyecek sözü olan, varsa eleştirecek olan, onların siyasi muhatabı biziz. Ama size kötü bir haberim var. Aklınıza her geleni sorumsuzca söyleyecekseniz o zaman dinlemeye de hazır olun. Bizim de söyleyeceklerimiz var. Böyle bir harekatın nasıl yapılacağını, askerin neye ihtiyacı olduğunu ne kadar kalınacağını bu beyefendiler mi biliyor? Bırakın onu da Genelkurmayımız bilsin. Silahlı kuvvetlerimiz, hükümetimizle tam bir koordinasyon içinde bu harekatı mükemmel bir şekilde planla icra etmiştir."
Genelkurmay Başkanımız ve kuvvet komutanları başta olmak üzere harekata katılan subayından erine bu askerleri kutlayan Erdoğan, şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere de şifalar diledi.

-"MÜCADELE TERÖRİST SİLAHI BIRAKANA KADAR DEVAM EDECEK"-
Erdoğan, "Bu kahramanların hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Askerlerimiz baştan öngörüldüğü gibi en kısa sürede en iyi sonuçla geri dönmüştür. Kim ne derse desin maksat büyük ölçüde hasıl olmuştur" diyerek terörle mücadelenin, teröristler silahı bırakana kadar devam edeceğini söyledi.
Kara ve hava harekatlarının teknik konular olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, "Meselenin teknik boyutlarına vakıf olmayanların kesimlerin senaryo yazmaları hedef belirlemeleri görev tanımlamaları bir anlam taşımıyor. Bu görevi üstlenenler sorumluluklarını bilmektedirler. İşlerini en iyi şekilde yapmaktadırlar. Bu mücadele askeri boyutuyla siyasi sosyal, kültürel ve ekonomik tüm yönleriyle sürdürülmektedir. Terörle mücadele tüm bunları kapsayan bir mücadeledir. Önemli olan doğru enstrümanları, en doğru zamanda ve etkili bir şekilde kullanmayı bilmektir. Bütün bu alanlarda çalışmalarımızı daha da derinleştirerek sürdüreceğiz" diye konuştu.

ANKA