HABER

Erdoğan: Yargısız infaz yapıldı

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, emekli Albay Abdülkerim Kırca'nın intihar etmesiyle ilgili olarak, "Yargı süreci bitmeden kimseyi suçlu ilan etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Bunu böyle bilmemiz lazım. Fakat ülkemizde, maalesef yargısız infaz yapmaya alışmış bazı kurum ve kuruluşlar olduğu gibi bazı şahıslar hatta köşe yazarları da var. Medya grupları da bu tür şeyleri yazıyorlar. Bunu hiçbir kurumun yapmaması gerekir" dedi.

Başbakan Erdoğan, Belçika dönüşü Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin emekli Albay Abdülkerim Kırca'nın intihar ettiğini ve ardından Genelkurmay Başkanlığı'nın bir açıklama yaparak medyanın tavrını eleştirdiğini anımsatarak, "Siz medyanın Ergenekon sürecine karşı yaklaşımın doğru buluyor musunuz?" sorusuna, Erdoğan şu yanıtı verdi:
"Öncelikle Sayın Kırca'ya rahmet diliyorum. Başından beri bir şey söylüyoruz. Yargı sürecine kimsenin müdahale etmemesi lazım. Hukuka saygı duyulması gerekir. Yargı süreci bitmeden kimseyi suçlu ilan etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Bunu böyle bilmemiz lazım. Fakat ülkemizde, maalesef yargısız infaz yapmaya alışmış bazı kurum ve kuruluşlar olduğu gibi bazı şahıslar hatta köşe yazarları da var. Medya grupları da bu tür şeyleri yazıyorlar. Bunu hiçbir kurumun yapmaması gerekir. Hiçbir şeyi istisna etmiyorum. Biliyorsunuz suç sabit olmadıkça kimseyi suçlu ilan edemezsiniz. Ve adalet onun için anlamlıdır. Hukuk onun için önemlidir. Bu bakımdan burada biz kalkıp da; ‘suçludur, şöyledir böyledir' deme hakkına sahip değiliz. Bu hakkımız yok. Şu anda bir yargı süreci vardır. Bu yargı sürecine herkesin saygı duyması gerektiğine inanıyorum. Ve ben şu anda hukuk kuralları içerisinde devam etmekte olan bu soruşturma ve bu soruşturmayı yürütmekte olan savcı üzerindeki tasarrufları da kınıyorum. Savcıya yönelik baskıları kınıyorum. Ve hukuka en çok saygı göstermesi gereken hukukçuların bu saygıyı göstermemesini kınıyorum."

"CUMHURBAŞKANLIĞINDAKİ ‘ZİRVE' YILBAŞI YEMEĞİ"

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yarın yasama, yargı ve yürütme erklerinin başkanlarını Çankaya Köşkü'nde ağırlayacak olmasını nasıl değerlendirdiği yönündeki soru üzerine, Gül'ün yeni yıl sebebiyle gecikmiş de olsa kendilerini davet ettiğini söyledi. Davette nelerin görüşüldüğün ilişkin bir açıklama yapılacaksa bunun Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından yapılacağını ifade eden Erdoğan, "Ne görüşüldü, ne yapıldı, onu döndükten sonra eğer, bizim de görüşme fırsatımız olursa; görüştüğümüz arkadaşlara anlatırız. Ama şu anda yeni yıl sebebiyle Cumhurbaşkanımızı bizlere vereceği bir yemek olduğunu biliyorum, o kadar" dedi.

-"OBAMA'DAN KİMSESİZLERİN SESİ OLMASINI BEKLİYORUM"-

ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama'dan beklentilerinin sorulması üzerine de Erdoğan şöyle dedi:
Beklentiler çok yüksek. Aşırı derecede yüksek. Ve Sayın Obama'nın önünde öncelikle bir küresel finans krizi var. Ortadoğu'da ortada böyle bir şey söz konusu. Ama ben ‘Sayın Obama'dan ne bekliyorsunuz?' diyorsanız, kimsesizlerin kimsesi, sessiz yığınların sesi olmasını bekliyorum" dedi.
Erdoğan, başka bir soru üzerine de yoğun programı nedeniyle belediye başkan adaylarını belirleme sürecinin aksadığını söyleyerek, hafta sonuna kadar konuyla ilgili çalışmayı bitireceklerini açıkladı.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön