HABER

Erdoğan'dan firmalara yabancı isim tepkisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkçeyi tüm dünyada öğretmek için girişimlere başladıklarını belirtti.

Erdoğan, "Alışveriş merkezlerinde, mağazalarda Türkçe isimler yerine, farklı isimlerin olması da bizim için kültür mücadelesinde bir yara oluyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, Bağcılar'da bulunan 212 Power Outlet Alışveriş Merkezi'nin açılış törenine katıldı. Törende konuşan Erdoğan, açılışını gerçekleştireceği alışveriş merkezinin, bin 500 kişinin istihdam edilecek olmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Erdoğan, Avrupa haber kanalı Euronews'in TRT ortaklığı ile bu akşam Türkçe yayına başlayacağını ifade ederek, "Türkçeyi tüm dünyada öğretmek için girişimlere başladık. Su gibi berrak bir dilimiz varken, Türkçe uluslar arası bir dil olma yolunda emin adımlarla ilerliyor, ilerleyecek. Alışveriş merkezlerinde, mağazalarda Türkçe isimler yerine, farklı isimlerin olması da bizim için kültür mücadelesinde bir yara oluyor. Mağaza sahipleri eğer Türkçe isim seçerlerse, bu Türkçemizin dünyada markalaşmasına vesile olur. Bu belki küçük bir ayrıntı olarak da görülebilir, bir pazarlama tekniği olarak da görülebilir ama bu fedakarlığı ülkemiz adına, Türkçemiz adına yapmak zorundayız" dedi.

Türkiye'nin, dünyaya film ve dizi ihraç ettiğinin altını çizen Erdoğan, "Bunlar yoluyla biz şehirlerimizin, markalarımızın reklamını yapma gayreti içindeyiz. Yabancı kelime ve isimlerin bu kadar yaygın kullanılmasının üzerinde durulmalı" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, küresel finans krizinin Türkiye'yi teğet geçtiğini söyledi. Bu konuda haklı çıktıklarını belirten Erdoğan, "Küresel finans krizi şartlarında böyle bir yatırım gerçekleşmesi manidardır. Son derece önemlidir. Ben küresel krizin dünyayı etkisi altına aldığı dönemlerde bile 'yatırım yapın' dedim. Çünkü kriz dönemlerinde yapılan yatırımlar, o yatırımı yapanlara normal şartlarda yapılan yatırımlardan daha çok kazandırır. Bunu bazıları hafife aldı. Bazı işadamlarımız buna inandılar. Kriz teğet geçti dedik, haklı çıktık" açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin modernleşmesi yolunda her alanda yatırımlar yapıldığının altını çizen Erdoğan, "Biz, farklı imparatorluklar geçirmiş dünya devletiyiz. Türkiye'nin adını ağzına alanlar dikkatli olmalı. Bu ülke bereketli bir ülke. Bu ülkenin insanı güçlü. Ekonominin temel ilkelerinden biri; ihtiyaçlar sınırsızdır ama imkanlar sınırlıdır. İhtiyaçlar hiçbir zaman bitmez. Değerlendirmeyi buna göre yapmalıyız. Ücretler hala istediğimiz seviyede olmayabilir. 7 yıl önce neydi, bugün ne. Bunun muhasebesi yapılmalı.

Bugün herkesin cebinde cep telefonu var. Bir ailede fertlerin neredeyse tamamı cep telefonu kullanıyor. Bunun maliyeti yok mu? 2002'nin tamamında ülkemizde 91 bin adet otomobil satılmıştı, 2009'da küresel krize rağmen bu rakam 370 bin. 7 yıl önceye göre alım gücü arttı" dedi.

Erdoğan, Türkiye'de üretimin de, tüketimin de arttığını, israf olmadığı sürece tüketimin, üretim için teşvik edici olduğunu söyledi. Bayrampaşa'daki Forum İstanbul'a hafta sonu gelen ziyaretçi sayısının 100 bine ulaştığına dikkat çeken Erdoğan, "İstanbul kabul etsinler, ister kabul etmesinler Türkiye değişiyor. Kimseyi mağdur etme gayreti içinde değiliz. Esnafı haksız rekabete maruz bırakmadan, ekonominin imkanlarını gözeterek bu yasayı da çıkartacak ve sektörü rahatlatacağız" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan konuşmasının ardından, alışveriş merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Geri Dön