Erkekler için üretilen doğum kontrol jeli, doğum kontrol hapının yerini mi alacak?

Prezervatifler dışındaki en popüler doğum kontrol şekli kuşkusuz doğum kontrol hapları. Uzmanlar tarafından her ne kadar güvenli oldukları söylense de bu hapların yan etkileri olabiliyor. Bununla birlikte çoğu kadın bu kontrol mücadelesini tek başına vermek istemiyor. Bunun üzerine uzmanlar erkek doğum kontrol yöntemleri hakkında çalışmalar yürütüyor. Bunlardan biri erkekler için üretilen doğum kontrol jeli. İddiaya göre bu jel, libidoyu da artırıyor.

Erkekler için üretilen doğum kontrol jeli, doğum kontrol hapının yerini mi alacak?

Doğum kontrol haplarına alternatif olarak üretilen, jel olarak kullanılan erkek doğum kontrol yöntemi, İngiliz bir erkek tarafından test edilmeye başlandı. İngiltere'de Manchester Üniversitesi ve Edinburgh Üniversitesi'nin ortak yürüttüğü çalışmaya 29 yaşındaki James Owers ve 27 yaşındaki Edinburghlu kız arkadaşı Diana Bardsley, gönüllü olarak katıldı. Bununla birlikte uzmanlar 450 çiftin daha analizini inceliyor.

1

Araştırmacılara göre, topikal olarak uygulanan jel, deriden doğrudan kan dolaşımına emilen progesteron ve testosteron kombinasyonunu kullanıyor.

Progesteron spermin üretilmesini durdururken, ek testosteron hormon seviyelerindeki bir düşüşün etkilerini ortadan kaldırır, yani kullanıcıların normal bir cinsel dürtü yaşamaya devam etmelerini sağlar.

3

Çalışmaya katılanlar jelin etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak için sperm sayısını düzenli aralıklarla kontrol ettirecekler. BBC Radio 5 Live Breakfast'a konuşan Owers, jeli nasıl uyguladığını şöyle açıkladı: 'Bu jel bir diş macunu tüpüne benziyor. Dokusu ise el kremine benziyor. Önerilen miktarda omzuma ve pektoral bölgeme sürtüyorum ve bu üç ila dört saniyede kuruyor. Daha sonra diğer omzuma yapıyorum ve sonra giyiniyorum ve günüme normal devam ediyorum. Bunu 1 haftadır kullanıyorum. Bir şey söylemek için çok erken ancak etkili olacağına inanıyorum. Şimdiden libidoyu daha da güçlendirdiğini söylemeliyim.''

'KADINLARIN ÜSTÜNDEKİ YÜK AZALSIN'

Kız arkadaşı Diana Bardsley de bu jel formülün ve bunun gibi seçeneklerin artmasını isteyerek, kadınların üstünden yükün alınmasını istiyor.

5

Manchester University NHS Foundation Trust'ta üreme tıbbı danışmanı olarak çalışan ve araştırmanın arkasındaki araştırmacılardan biri olan Dr. Cheryl Fitzgerald, çalışmanın “çok iyi” olduğunu söyledi, ancak daha fazla araştırma içinde olacaklarını da ekledi. Bilim insaları, erkek doğum kontrol haplarının da kısa sürede hayata geçeceğini vurguladı.

Washington Üniversitesi tarafından yürütülen 40 kişilik bir aylık araştırmada araştırmacılar, testislerde sperm ve testosteron üretimini tetikleyen hormon seviyelerini baskılamayı amaçlayan günde bir kez alınan kapsülün etkinliğini araştırdılar.

Doktorlar, günlük kapsül alan erkeklerde hormon seviyelerinin düştüğünü bulmuş ve sperm sayısının gözle görülür şekilde azaldığını ortaya koydular. Tıp profesörü Stephanie Page, amaçlarının doğum kontrol seçeneklerini genişletmek ve kadınlar için olduğu gibi erkekler için de seçenekler menüsü oluşturmak olduğunu söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler