HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Fransa’da yeni hükümet güvenoyu aldı

Fransa’da eski İçişleri Bakanı Manuel Valls’in liderliğinde kurulan hükümet bugün Meclis’ten güvenoyu aldı. Genel Kurul’da 239’a karşı 306 milletvekili yeni hükümet lehinde oy kullandı.

Başbakan Valls, oylama öncesinde yeni hükümet programını da duyurduğu bir konuşma yaptı. Valls’in Meclis Genel Kurulu’nda açıkladığı ve ‘Sorumluluk Paktı’ olarak adlandırdığı hükümet programı beklendiği üzere ekonomiye ağırlık veriyor.

Programın ilk detaylarına bakıldığında; yeni hükümetin kamu borcunu azaltmak için üç yıllık bir vadede 50 milyar euro tasarruf hedeflediği anlaşılıyor.

İşsizlikle başa çıkmak için ise işveren üzerindeki vergi yükünü 30 milyar euro kadar hafifleteceği görülüyor. Valls bunun karşılığında ise işverenlerin daha fazla istihdam sağlayacağını öngörüyor.

Bununla beraber yeni hükümet programı, Başbakan Valls’in bütçe açığı ile savaşırken büyüme dengesini de gözeteceğini ortaya koyuyor.

Fransa’da geçtiğimiz hafta yapılan yerel seçimlerde iktidardaki Sosyalist Parti’nin uğradığı hezimetin ardından Cumhurbaşkanı François Hollande, Başbakan Jean Marc Ayrault’yu görevden alarak yeni hükümeti kurma görevini Manuel Valls’e vermişti.

Kamuoyu yoklamalarında halk desteği yüzde 30’lara gerileyen Hollande’ın bu tercihinde, kendisininkinin aksine Valls’in popülaritesinin yüzde 60’lara yaklaşması etkili oldu.

Bir diğer gerekçe ise Manuel Valls’in Sosyalist Parti içindeki sağa yakın liberal kanadı temsil etmesiydi. Zira, cumhurbaşkanlığı seçim sürecindekinin benzeri şekilde geçtiğimiz haftaki yerel seçimlerde de aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin (National Front) yükselişi dikkat çekti. Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Merkez sağ Halk Hareketi Birliği Partisi (UMP) de oylarını artırdı.

Sosyalist Parti’nin 577 sandalyeli Mecliste, 291 sandalyesi bulunuyor.

Valls hükümetinin güvenoyu alabilmesi için Sosyalistlerin yanı sıra Meclis’te grubu bulunan Yeşil, Radikal Sol ve Komünist Parti gibi solun diğer partilerin de desteğine ihtiyaç duyuyor.

Geçen dönem sosyalist hükümete iki bakan veren Yeşil Parti, Manuel Valls’in oluşturduğu yeni bakanlar kurulunun dışında kalmayı tercih etmişti.

Fransa’da Manuel Valls’in geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Hollande’dan onay alan hükümetinde bakan sayısı 37’den 16’ya düştü. Yeni Kabine sekiz erkek ve sekiz kadın bakandan oluşuyor.

Manuel Valls’in kabinesinde Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, aynı zamanda dış ticaretten sorumlu bakan olarak da görev yapacak.

Ekonomi Bakanlığı ise ilk kez bu hükümet döneminde Maliye ve Ekonomi bakanlıkları olarak ikiye ayrıldı. Görevinden alınan Ekonomi Bakanı Pierre Moscovici’nin yerine Arnaud Montebourg getirildi. Maliye Bakanlığı’nın başına ise Michel Sapin geçti.

Valls’tan boşalan İçişleri Bakanlığı koltuğunun yeni sahibi eski Hazine Bakanı Bernard Cazeneuve oldu. Yeni hükümette dikkat çeken bir diğer isim Segolene Royal. Hollande’ın eski hayat arkadaşı ve dört çocuğunun annesi Royal Çevre ve Enerji Bakanlığı görevini üstlendi.

Express


En Çok Aranan Haberler