HABER

"Fransızların bu işi reddedeceklerini ümit ediyoruz"

ANKARA (AA)- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Fransa meclisi genel kurulunun, sözde Ermeni soykırımının kabul edilmemesini suç sayan yasa teklifini yarın görüşecek olmasıyla ilgili olarak, "Fransızların sağduyuyla bu işi reddedeceklerini ümit ediyoruz" diye konuştu.

Tan, haftalık basın toplantısında bir soru üzerine, Fransız hükümetinin konuya karşı çıkan girişimleri olduğunu, bunların da olumlu bir görüşle izlendiğini belirterek şunları kaydetti:

"Hükümet bu girişimlerin karşısındadır, ancak daha etkin bir çalışmayla bu yasa tasarısının tamamen gündemde düşürülmesinin esas hedef olması gerekir, daha doğrusu bunun hiç düşünülmemesi gerekir. Uygarlığın, özgür düşüncenin zeminini teşkil eden bir ülkede bu tür konuların akla dahil gelmemesi gerekir. Biz bu açıdan, Fransızların sağduyuyla bu işi reddedeceklerini ümit ediyoruz."

Tan, Fransız bir tarihçinin gelişmeler üzerine Türk vatandaşı olmak istediğinin hatırlatılması üzerine, "Kendilerinin kararıdır, bir şey demek mümkün değildir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön