HABER

"G.Afrika ile Türkiye benzer"

New York - BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, "Güney Afrika ile benim ülkem arasında, kişi başına gelir düzeyi ve gelir adaletsizliği gibi istatistiki konularda benzerlikler bulunuyor" dedi.

Derviş, Güney Afrika'da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, Güney Afrika'nın, Türkiye gibi büyük bir ülke olduğunu ve Orta Gelir düzeyinde bulunduğunu söyledi.
Kalkınmada, ayrılan kaynak kadar, bu kaynağın gittiği ülkenin uygulamalarının da önem taşıdığının altını çizen Derviş, sadece kaynak tahsis etmenin yeterli olmadığını, bu kaynakların, hükümetler tarafından verimli alanlarda kullanılmasını sağlayacak tamamlayıcı ekonomik ve sosyal politikalara da ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Afrika'nın kalkınmasının önemli bir sorun olduğunu ifade eden Derviş, ancak Afrika'nın ekonomik büyümesinin yetersiz, yoksulluğun ise artış yönünde olduğunu bildirdi.
Avrupa örneğini de veren Derviş, daha önce kendisinin AB Anayasası'nı hazırlayan Avrupa Konvansiyonu'nun bir üyesi olduğu hatırlatarak, Avrupa'daki tüm sorunların işbirliğiyle çözüldüğünü, Afrika'nın, Uzakdoğu'nun ve Latin Amerika'nın da, Avrupa'nın bu çözüm yolunu izleyebileceğini ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön